“AB Gençlik Sitesi ve Gençlik Sorunları” başlıklı makale, sitemizin amaçları ve içeriği hakkında bilgi vermek için yazıldı. Biz, Almanya’da gençlik alanında çalışan bir şirketiz – L4Y Learning For Youth GmbH. Avrupa Birliği’nin arzu ettiği şekilde bir gençlik oluşması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

Ayrıca, AB projeniz için danışmanlık ihtiyacınız varsa L4Y Learning For Youth GmbH bize ulaşın

İçindekiler

AB Gençlik Sitesi Neden Var?

 • İlk olarak, Türkiye’nin mevcut tüm sorunlarının siyasi kriterler tam olarak uygulandığında;

Siyasi kriterler “demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları ile azınlıkların korunmasını ve saygı görmesini güvence altına alan kurumların istikrarının sağlanması” olarak tanımlanmaktadır.

AB Başkanlığı

ortadan kalkacağına/azalacağına dair kuvvetli bir inancımız olduğu,

 • İkinci olarak, AB değerlerine;

AB’nin değerleri AB Antlaşması’nın 2. maddesinde yer almaktadır. Bu maddeye göre, “Birlik, insan onuru, özgürlük, demokrasi, eşitlik, hukukun üstünlüğü ve azınlıklara mensup kişilerin hakları da dahil olmak üzere insan haklarına saygı ilkeleri üzerine kurulmuştur. Bu değerler, çoğulculuk, ayrımcılık yapmama, hoşgörü, adalet, dayanışma ve kadın-erkek eşitliğinin hakim olduğu bir toplumda üye devletler için ortaktır.” Bu değerleri benimseyen ve geliştirme idealine hizmet edebilecek her Avrupa devleti AB’ye üye olabilir.

AB Başkanlığı

yürekten bağlı bir gençlik yetişmesine katkı sağlamak,

 • Üçüncü olarak, gençlere, iş piyasalarına girişlerini kolaylaştıracak beceriler kazandırmak,
 • Ve son olarak, Girişimcilik ruhlarını ateşleyecek gelişen teknolojilerle ilgili farkındalıklarını artırmak,

için VARIZ!

Bu inançla yola çıkınca, yapabileceğimiz şeylerin de bir sınırı yok.
Kısaca, Erasmus+ alanında, 12 yıllık birikimimizi gençlere bu site aracılığı ile aktarmak istiyoruz. Ayrıca, Facebook grubumuzda sorularınıza elimizden geldiğince yanıt vereceğiz. Bize ulaşmaktan çekinmeyin;

Odaklandığımız Konular

 • AB Gençlik projeleri (bununla ilgili geniş bilgi aşağıda)
 • İş piyasalarına girişte gençlerin işini kolaylaştıracak beceriler (genç işsizliği rakamlarına bakınca oldukça önemli)
  Takım Çalışmaları (Örneğin; Doğru Soruyu Sormak: Einstein Atölyesi)
  Öğrenme Verimi (Örneğin; Öğrenme Sözleşmesi (learning contract) )
  Bunun yanında her gencin öğrenmesi gereken bir beceri olan SEO konusuyla ilgili başka bir sitemiz var – SEOAGA

 • Yakında gelişen teknolojilerle ilgili yazmaya başlayacağız; özellikle blok zinciri. Gelişen bu teknolojiler gençlerin önünde yeni ufuklar açacak.

AB Gençlik Projeleri

Avrupa Birliği’nin, gençler için önemli fırsatları var. Çevrenizdeki bir sorunla ilgili bir gençlik projesi hazırlayıp Türkiye Ulusal Ajansına sunabilirsiniz. Bu sırada, projeniz kabul görürse, Türkiye Ulusal Ajansı hibenizi, projenize katılan kişi sayısı, hareketlilik gün sayısı, katılan ülkelerin projenin yapılacağı yere mesafelerine göre değişiklik gösteren bütçeyi gençlik grubuysanız sizin şahsi, değilseniz kurumuz hesabına yatırıyor. Bu hibeyi katılımcılarınızın konaklama/yemek, eğitim ve yerel ulaşımına harcayacaksınız. Üstelik bu harcamalardan geriye kalan miktar sizin oluyor. Hem de hiç bir tüzel kişiliğiniz olmadan. AB’nin bunu yapmaktaki amacı gençleri harekete geçirerek gençlik alanında daha çok aktörün çalışmasını sağlamak. Bir genç için çok büyük miktarda sayılabilecek kazancın yanında öğrenebilecekleriniz sizin iş dünyasına girişte akranlarınıza nazaran şansınızı çok artıracak. Maddi kazanç öğreneceğiniz becerilerin kıymeti yanında çok sönük kalır. AB Gençlik Projeleri yazmak size ne sağlar? Öğrenmek için Udemy kursumuzun reklam senaryosuna bir bakın.

Reklam Senaryosu: Yan gelip yatarak bir şey değiştiremezsin

Yeni dönem Erasmus+ 2021-2027 Program Rehberi daha yayınlanmasa da ayırdıkları bütçeyi biliyoruz. Bu program Avrupanın en büyük yatırımı ve o kadar memnunlar ki bütçesini iki misline çıkarttılar (Önceki döneme göre 14.7 milyardan 30 milyar Euro’ya çıktı)

Bu başlık ayrı bir makaleyi hak ediyor, o yüzden burada kısaca sık sorulan sorularla ilgili bilgi vermekle yetineceğiz.

SSS

Proje Nedir?

Çevrenizdeki bir sorunu çözmek ya da iyileştirmek için yaptığınız, belli bir süresi, bütçesi, insan kaynakları olan faaliyetlerin bütünü

AB’den Kimler Hibe Alabilir?

AB’nin gençlere sağladığı fırsattan yararlanarak, hiç bir kurumsal yükümlülük olmadan, kendinize bir isim verip gençlik grubu kurarak, AB’nin veri tabanına kaydolup (ECAS hesabı almak) hibe almaya hak kazanabilirsiniz

Proje Yazmayı Nasıl Öğrenebilirim?

Sizler için hazırladığımız Türkçe Udemy kursumuz oldukça yararlı olacaktır

Alacağım Hibe Miktarı Ne Kadar?

Bir çok değişkene bağlı ancak ortalama 17.000 – 20.000 Euro arası hibe alabilirsiniz

Bu Hibenin Bana Ne Yararı Var?

Katılımcılarınızın eğitim, konaklama, yemek ve yerel ulaşım harcamalarını yaptıktan sonra kalan miktar sizin kazancınız. Ayrıca, insan kaynakları, bütçe yönetme, iletişim, organizasyon becerileriniz çok gelişecek

AB Gençleri Neden Bu Kadar Destekliyor

AB’nin amacı barış içinde yaşayan birbirinin haklarına saygılı eğitimli bir toplum oluşturmak. Radikalizmi önlemek. Hatta bu amaç için tüm bu ayrılan paraların bile yetersiz olduğunu söylüyor.

AB, Türkiye’ye Ne Sağlar?

Daha özgürlükçü, demokrat, temel insan haklarına, hukukun üstünlüğüne, azınlıklara saygılı bir topluma dönüşerek enerjimizi gerçekten önemli konulara odaklamamızı sağlar. AB’nin kendisi Türkiye’nin ihracatında en büyük yeri tutan pazardır. AB’nin kriterlerini uygun, normalleşen bir ülke olmanın anlamı daha zengin, daha mutlu, daha saygılı, barış içinde yaşayan bir toplum olmaktır.

AB Gençlik Projeleri ve Erasmus+ Hedef ve Öncelikleri

Bir projenin hibe alması için fon verenin hedef ve önceliklerini karşıladığınızdan emin olmanız gerekir. Bu projelerde gençler üzerinden toplumlar yavaş yavaş dönüştürülmektedir. Tanıdığımız çok farklı çevrelerden AB projelerine katılmış gençlerle Türk toplumunun değer yargıları değişmekte ve yeni nesil AB’ye daha uygun bir toplum için yetiştirilmektedir.

Son Tahlilde AB’nin amacı nedir?

Kısaca, Avrupa’da pozitif değişim yaratmak

Gençlik Sorunları

Bu arada, orta ve uzun vadede gençlerin bu sitede yazmasını istiyoruz. Bunlar, bizim odak alanlarımızda ya da gençlik sorunları üzerine olabilir. Bunun için, sizin de fikirlerinizin bizim ideallerimizle örtüşmesi, katkı yapma arzusu, makale yazma konusunda becerilerinizin olması gerekiyor. Kısaca, konu kısmına AB Gençlik yazarak, bir makale örneğiniz-iletişim bilgileriniz-kendinizi tanıtıcı bir metinle birlikte [email protected] adresine göndermeniz yeterli.

Sonuç

Sonuç olarak, bu sitede en başta, AB Erasmus+ gençlik projeleri ile ilgili bilgiler, bir proje nasıl yazılır püf noktaları, çeşitli proje fikirleri, bir projenin hazırlık aşaması ve uygulaması konularında bilgilendirmeler/deneyimler.

Bunun yanında, takım çalışması, öğrenme verimi, gelişen teknolojilerle ilgil makaleler yer alacak. Bültenimize abone olmayı unutmayın.

Görsel: Pixabay