“AB projeleri izleme değerlendirme faaliyetleri” başlıklı makalenin konusu; katılımcı, eğitmen, proje ekibi ile yapılan izleme faaliyetleri. Bunlar arasında, sorunları anlık olarak tesbit etmemizi ve işler yolunda gitmiyorsa önlem almamızı sağlayan etkili bir araç olarak Cool Wall, proje sonunda yapılan Memnuniyet Anketi ve katılımcı/eğitmen/proje ekibi ile röportaj şeklinde yapılan videolar yanında, katılımcıların projeden ne kadar fayda sağladığını ölçmek için Ön Test / Son Test öne çıkmaktadır. Erasmus+ projeleri konusunda ön bilgi almak için Erasmus+ Projesi Yazmak ve AB Gençlik Sitesi makalelerini okumak bu makalenin etkisini artıracaktır.

AB projeniz için danışmanlık ihtiyacınız varsa L4Y Learning For Youth GmbH bize ulaşın

İçindekiler

AB Projeleri İzleme Değerlendirme: Nedir?

Her şeyden önce bilmemiz gereken şey izleme faaliyetleri değerlendirme faaliyetlerini veri oluşturmak için yapılmasıdır.

İzleme ve değerlendirmeyi, projeye paralel olarak ilerleyecek bir süreç olarak tasarlamak gerekir. Bu süreci kurgulamadan önce grup içinde aşağıdaki soruların tartışılması gerekir:
1- İzleme ve değerlendirmeyi kim(ler) için yapıyoruz? (Fon verenler, hedef grup, örgütün kendisi, ortaklar vb. gibi)
2- ONLARIN bilmek istedikleri ne? (Harcamalar›n doğru yapılması, çıktıların gerçekleşmesi, yaratılmak istenen etkinin
gerçekleşmesi vb. gibi)

Proje Döngüsü Yönetimi – Bilgi Üniversitesi

Bu arada, izleme faaliyetleri süreklilik arz eder ve projenin başlandığı andan itibaren proje sonuçlanana kadar devam eder. Bunu bir uçağın kalktığı hava limanından gideceği hava limanına kadar izlediği süreç gibi düşünebiliriz. Sürekli konumunu bilmek ve doğru istikamette gittiğinden emin olmak için izleme yapmak zorundadır. Bu tekerlekleri gideceği hava limanına değip daha sonra aprona geçip motorları duruncaya kadar devam eder.

Değerlendirme ise izleme faaliyetleri sonucu elde edilen verilerin toparlanarak uzmanlar, ortaklar, fon veren tarafından değerlendirilmesidir.

Peki AB gençlik projelerinde bu izlemeyi nasıl yapıyoruz?

İzleme Faaliyetleri

Bu başlıkta AB gençlik projelerinde öne çıkan bazı izleme araçlarını incelemek istiyoruz. Projelerinizde bunları kullanmanız size puan kazandıracaktır.

Cool Wall

Cool Wall

İlk olarak ele alacağımız, Cool Wall yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi dört sütundan oluşan bir tablodur. Takım çalışmaları, atölyeler, projeler ve hatta evinizde bile kullanabilirsiniz. Yolunda gitmeyen şeyleri anında tesbit imkanı sağladığından sıkıntılar artmadan size düzeltme imkanı verir. Bir öğrenci evinde bu çok işe yarayabilir. Ya da bir takımda takım üyeleri arasındaki sorunları çözmek amacıyla kullanılabilir. Mantığı aynıdır. Etkili olması için özgür bir ortam sağlanması olmazsa olmazdır. Bizi daha çok projelerde nasıl kullandığımızı anlatmakla yetineceğiz ama yaratıcılığınızı kullanıp bu çok etkili aracı her yere taşımanız çok mümkün. Hatta sevgilinizle bile kullanabilirsiniz 🙂

Projelerde kullanımı:
Katılımcılarla yapacağınız ilk oturumda duvara astığınız Cool Wall’u gösterip nasıl kullanılacağını açıklayın. Katılımcılar memnun olmadıkları, eksik buldukları, iyi ya da çok iyi buldukları şeyleri çıkartmaya (post-it) yazıp panoda uygun gördükleri sütuna yapıştıracaklar. Çıkartmaları ve kalemleri panonun yanına yerleştirin. Böylece ,proje ekibi sorunları fark edip çözebilecektir Eleştirilere tahammül göstermeniz, sürekli onlardan yana tavır almanız gerekir. Tabi, projenin uygulanmasını engelleyecek talepler hariç. Faaliyet yapmak yerine denize girmek isteyenler olmadı değil. Burada bir başka önemli konuda katılımcıların birbirlerine Cool Wall aracılığıyla laf söylemesinin yasak olmasıdır. Burada projeye katılımcı olmanın ön koşulu olan eğitim anlaşmasını hatırlatın.

Eğitim Anlaşması görseli
Eğitim Anlaşması

Memnuniyet Anketi

Bu anketi bir kağıda hazırlayıp sorduğunuz soruların karşısına puan vermelerini isteyerek de yapabilirsiniz. Ya da bir mobil uygulama kullanarak anket yaparsınız. Sonuç olarak, elinize katılımcıların projenizi değerlendirmesi geçecek. Özgür ortam ve istedikleri değerlendirmeyi yapabileceklerini özellikle belirtmeniz gerçekleri görmenizi kolaylaştıracaktır. Katılımcılar baskı altında yanıt verdiklerinde ev sahibi lehine sonuçlar çıkar ve bu sizi yanıltır. O yüzden özgür ortam sağlanması şart. Aslında nerede özgür bir ortam şart değil ki? Bilim de mi? Siyasette mi? AB değerleri bu yüzden gelecekteki Türkiye’yi işaret ediyor. Gençleri bu özgürlük ve hoşgörü ortamına hazırlamak da bizim görevimiz!

Puanlamalarını istediğiniz sorular şunlar olabilir;

 • Konaklama mekanı
 • Yemek
 • Ulaşım
 • Proje Ekibi
 • Eğitmenler (ayrı ayrı sorabilirsiniz)
 • Kolaylaştırıcılar (ayrı ayrı sorabilirsiniz)
 • Canlandırıcılar
 • Takım çalışmaları
 • Farklı faaliyetleriniz için farklı başlıklar
 • Kültürel gece
 • Kültürel gezi
 • vb …

AB projeleri izleme değerlendirme: Ölçme

Kısaca, ön test ve son test arasında olumlu bir iyileşme varsa bu projenizin başarılı olduğunu gösterir. İlk olarak, projenin hemen başında ön test sırasında sorduğunuz soruların benzerlerini projenin son günü son test ile yeniden soracaksınız. Ve sonuç olarak, bu iki testin değerlendirilmesiyle projenizin başarısı ortaya çıkar. Erasmus+ ve AB ile ilgili sorular bir grup, ortak ülkelerle ilgili sorular Kültürel grup ve projenizin temasına yönelik sorular üçüncü grup olarak yer alabilir. Böylece katılımcıları bir kaç farklı açıdan izlemiş olursunuz. Çok ilginç sonuçlar çıkabiliyor ve bunları yorumlamak da sizin işiniz olacak.

Grup liderleri toplantıları

Gençlik değişimi projelerinde günlük olarak yapılır. Bu sırada, her ülkenin grup lideri kendi grubunun yaşadığı sorunları proje ekibi ile yapılan bu toplantıda dile getirir ve çözümler tartışılır.

Proje ekibi ve eğitmenlerin görüşleri

İzlemenin bir parçasıdır. Ve onlardan proje sonunda kendi açılarından izleme raporlarını yazmalarını isteyebilirsiniz. Değerlendirme aşamasında bu raporlar da göz önüne alınır, bu nedenle önemlidir.

AB projeleri izleme değerlendirme: Röportajlar

Katılımcılarla, eğitmen/kolaylaştırıcılar, proje ekibi ile röportajlar yapmak değerlendirme aşamasında fikir verici olabiliyor. Bunları da korkmadan yayınlayabilirsiniz. Hatta biz bir projemizde espri olsun diye kendi projemizi yerden yere vurmuştuk, ve çok da eğlenmiştik. Tabi iyi rol yapan katılımcılarla bunu yapmalısınız, kimisi ciddi olması gerekirken güldüğünden etkili olmuyor. İzleyelim;

Skandal Proje

Bütçe

Projenin finansal olarak izlenmesi büyük bir öneme sahiptir, hibenizde kesinti olabilir. O yüzden muhasebeleştirme işlemlerini doğru yapın. Gençlik grubuysanız KDV muafiyeti nedeniyle maliyeye vereceğiniz rapor yüzünden gene bu konuya dikkat etmelisiniz. Üstelik, ceza bile ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Değerlendirme Faaliyetleri

İlk olarak, izleme verilerini işledikten sonra değerlendirme aşamasına bu verileri kullanarak geçtik. Proje ekibiyle yapılan değerlendirmeden sonra ortakların da projeyi değerlendirmesini isteyin. Ayrıca büyük bütçeli projelerde dış uzman değerlendirmesi şart ancak AB Gençlik projelerinde buna gerek yok. Son değerlendirmeyi ise Ulusal Ajanslar yapacak.

AB Projeleri İzleme ve Değerlendirme: Sonuç

Sonuç olarak, bu makalede izleme ve değerlendirme faaliyetlerini inceledik. Ayrıca, izleme faaliyetleri (ölçme, cool wall, röportajlar, memnuniyet anketi, bütçe, ekibin görüşleri, grup liderleri toplantıları) yanında değerlendirme faaliyetlerinin nasıl yapılacağını öğrendik.

Ayrıca, Facebook grubumuzda sorularınıza elimizden geldiğince yanıt vereceğiz. Bize ulaşmaktan çekinmeyin;

Görsel: Pixabay