Alan adı domain SEO uyumu nasıl sağlanır makalesinde alan adının SEO için önemi anlatılmaktadır. İnternet ile uzaktan yakında ilgilenen herkezin arama motorlarında ilk sayfada gözüken bir web sitesinin sahibi olmak hayali vardır. Hayal etmesi kolay ama gerçekleştirilmesi pek kolay değil. (bkz: SEO istatistikleri 2021) “Alan adı (domain) SEO uyumu nasıl sağlanır” makalesini anlayıp uyguladığınızda bu işi basitleştirmek mümkün. Alan adı (domain) SEO uyumu için ilk yapılması gereken ve oldukça önemli bir konu. Büyük bir rekabet var ve öne çıkmanız için bir çok şey öğrenmeniz gerekiyor. Alan adı aldıktan sonra, eğer sitenizi kurmayı düşünüyorsanız, sonraki adıma geçerek Meta Etiketlerle ilgili makalemizi okuyun. Gençlerin eğitimi için kullandığımız AB Gençlik sitemizde de SEO becerisinin gençler için önemini vurguluyoruz.

İçerik

Nedir?

Hayali gerçekleştirmenin ilk adımı da SEO uyumlu bir alan adı seçmek ve tescil ettirmektir. Biraz yaratıcılık, genel kabul görmüş kurallarla; yapacağınız işe uygun bir alan adı seçebilirsiniz
‘Alan adları, web sitelerinin benzersiz, insan tarafından okunabilir internet adresleridir.’ tanımı alan adlarının ne işe yaradığını gösteriyor.

Bunun hangi ögelerden oluştuğunu anlamak için aşağıdaki grafiğe bakalım.

Protokol:
http (Hypertext Transfer Protokol) ve https (güvenliği sağlamak için gelişmiş bir protokol) var.

Alt alan:
Aynı alan adının içinde farklı siteler kurmanızı sağlayan bir uzantıdır. Örneğin;
https://analytics.google.com/
https://marketingplatform.google.com/
https://search.google.com/

Alan adı sitenizin adresi

Alan adı uzantısı:
Tescil ettirmek için gerekli diğer seçenek.
En önemlisi, .com (commercial – ticari) olmak üzere .net (network – ağ,) .org (organisation – kurum,).edu (education – eğitim) gibi bir çok uzantı son zamanlarda eklenmiştir.

Kök alan (root domain:)
Mesela;
apple.com
google.com
learningforyouth.com
metu.edu.tr

Alan adı (domain) nasıl alınır?

Kısacası, aşağıda belirttiğimiz öne çıkan bir kaç başlık var, bunlara dikkat ederseniz SEO uyumlu bir alan adınız olur.

Marka değeri:
Kuracağınız sitenin amacına uygun anahtar kelimelerinizden en az birini kullanacağınız bir alan adı ya da hiç bir anlamı olmayan bir ad da seçebilirsiniz. Bu alan adı sizin markanız olacağından harekete geçmeden iki kere düşünmeniz gerekiyor. İç içe geçmiş anahtar kelimeler sizi üst sıralara taşımak için belki bir miktar işe yarayabilir ama marka değerine katkısı olur mu? Üst sıralarda yer almak için yapacağı katkıya rağmen marka değerinizi düşürüyor olması da mümkün.

Daha iyi bir alan adı ömrünüz boyu pazarlama maliyetlerinizi düşürecektir

Frank Schilling

Kısalık:
İlk olarak, kısa bir alan adı almaya çalışın. Böylece, üst sıralarda yer almanızın önünü açacaktır. Ancak, artık 3 ve 4 harfli .com uzantılı alan adları bulunmuyor. Bu nedenle beş harfli alan adlarından başlayabilirsiniz. Bunun ne kadar önemli olduğunu anlamak için son zamanlardaki üç harfli, .com uzantılı alan adlarının fiyatlarına bu siteden bakabilirsiniz. Uzun vadede alan adına yatırım yapmak karlı olabiliyor.

Gelecekte, servet sahibi olmak, iyi alan adlarını çok ucuza veya çok cesurca satMAmakla eşdeğer olabilir

Frank Schilling

Alan Adı (domain) SEO Uyumu için akılda kalıcı ve kolay yazılabilir olması

Sürekli kendinizi kullanıcı yerine koyarak düşünmeye çalışın. Örneğin, karmaşık bir alan adınız kybenmsiteeem.com olduğunu varsayalım. Kullanıcınız sitenize girdi ve çok beğendi, bir kaç gün sonra yeniden girmek istiyor ama hem yazımı karışık hem de akılda kalıcı olmadığından sizi bulması zorlaşıyor. Ulaşılabilir olmanızın zorlaşması marka değerinizi ve gelirinizi düşürecek, hem de kullanıcınızı kaybedeceksiniz.

Telaffuzunun kolay olması:
Kolay telaffuz edilebilir olması neden önemli? Ne alakası var diye düşünebilirsiniz ancak işlem akıcılığı (processing fluency) sinir bilimi (neuroscience) açısından çok önemli. Eğer bir ismi kolayca söyleyemiyorsanız, işlem akıcılığını, akılda kalıcılığı ve yarattığınız markanın çıkarlarını kaybediyorsunuz demektir.

Alan adları ve web siteleri internetin mülküdür.

Frank Schilling

Alan adı SEO uyumu için alan adı uzantısının ‘.com’ olması:
Kesinlikle, .com uzantıları ile ilgilenmenizi tavsiye ederiz. Her şeyden önce, bilinilirliği en yüksek alan adı uzantısı budur. Tüm dünya alan adlarının yarısından fazlası açık ara ile .com uzantılı alan adlarıdır. Daha önce 3 harfli alan adı satış fiyatlarında da gördüğünüz gibi yatırım sürekli .com uzantılarına yapılmaktadır.

Alan adı SEO uyumu için alan adında sayı (0-9) ve tire (-) işareti kullanılMAması:
.com uzantısının kullanılması tavsiyesiyle aynı şekilde, sayılar ve tire işareti uzmanlarca hiç tavsiye edilmemektedir. Nedenini anlamak kolay. Mesela;
google.com
goo-gle.com
google1.com
Sonuç olarak, bunlardan hangisi SEO uyumlu bir alan adıdır? Aynı soruyu “Hangisi daha kısa, akılda kalıcı, yazımı ve telafuzu daha kolay” diye de sorabilirsiniz? Diğer bir deyişle, bu sorulara vereceğiniz olumlu yanıt marka değerinizi yükseltecektir.

Bir alan adı, adresiniz, internetteki adresinizdir. Hepimizin fiziksel bir adresi var; hepimizin siber uzayda bir adrese ihtiyacı olacak. Giderek daha önemli hale geliyorlar. Doğduğunuzda size bir alan adı verileceğine inanıyorum.

Bob Parsons

Tekrarlanan harfler kullanmayın:
Örneğin,
kariyer.com
kaariyeer.com
Bu sırada, bu alan adları için yukarıdaki başlıktaki soruyu düşünün. Hangisi daha kısa, akılda kalıcı, yazımı ve telafuzu daha kolay?

Alan adı (domain) SEO uyumu için araçlar

Sonuç olarak, bizim en çok kullandığımız iki websitesi var Name Mesh ve Domain Name Soup ikisinin de farklı başarılı özellikleri bulunmaktadır.

Name Mesh:

Bu site oldukça düzenli, oturmuş ve kullanıcısına alan adı seçiminde kolaylıklar sağlıyor. Mesela, siz kurmak istediğiniz web sitesi ile ilgili bir kaç kelime bilgi verdiğinizde;Genel (common:) Bu kısımda kullandığınız kelimelere göre değişen şekilde 
Benzer (similar:) Benzer alan adları listeleniyor
New (yeni:) Yeni alan adları uzantılarıyla ilgili öneriler. SEO için pek değeri yok.
SEO (seo:) Seo uyumu gözetilerek yapılan öneriler.
Kısa (short:) Bu kısımda sonuna SEO uyumsuz uzantılar eklediği için tavsiye edilmez.
Eğlenceli (fun:) Burada genellikle harfleri değiştirerek kelime oyunları yapıyor. Bazen ilginç şeyler çıkıyor.
Yapay Zeka (AI:) Buraya önem verebilirsiniz.
Satılık (premium:) Bunlarda daha önce alınmış ve satılık alan adlarını listeliyor.
İlave (extra:) Genelde farklı ülke uzantıları var
Karışık (mix:) Türkçe alan adları için pek uygun değil, başına İngilizce kelimeler ekliyor. Türkçe’de bir anlamı yok.

Kategorilerinde sonuçlar çıkıyor. Eğer, “Alınmışları Gizle” (Hide Registered) işaretlediyseniz size sadece henüz alınmamış olan alan adlarını gösteriyor ve siz bir alan adı tescil sitesinden seçtiğiniz alan adını hemen satın alabiliyorsunuz. “Hide registered” hemen altında alan adı uzantısı işaretleyerek sadece belli alan adlarını görmek isteyebilirsiniz (bu yazıda belirtildiği gibi .com tavsiye ederiz). 

Domain Name Soup:

Aynı şekilde, Domain name soup sitesi de çok yararlı. Dahası, Name mesh sitesinden farklı olarak üç, dört, beş ve altı harfli alan adı aramasına her bir harfi size seçme hakkı vermesi. Ya da tamamını rastgele yapıp onun sonuçları göstermesini sağlayabilirsiniz. Üstelik, çok da yararlı bir özellik. Mesela bir kaç harfi kendiniz seçerek diğerlerini rastgele (any letter) bir harf veya harf-rakam (alpha numeric) ya da menüdeki diğer imkanları kullanarak seçebilirsiniz. Aslında Namemesh sitesinde olduğu gibi alınmışları gizle diye bir seçenek olsa epey bir zaman tasarrufu sağlar.

Örneğin, bu sitenin alan adı alınırken 6 menüden 6 alan adı kısmını seçerek; ilk üç harf yerine SEO yazdık, diğerlerini rastgele harfler (any letter) olarak seçerek sayfalardan alınmamış olan yeşil renklileri incelemeye başladık. Böylece, onbirinci sayfada seoaga.com yeşil renkli olarak orada duruyordu.

Diğer taraftan, eğer tamamı rastgele olsun isterseniz o zaman hemen aşağıdaki sekmeye tıklayın (random altı letters domain)

Ek olarak, alan adı sihirbazı (domain name wizard) da oldukça işinize yarayacaktır. Ayrıca, bu site pek bilinmiyor, diğerlerinde olmayan özellikler olduğundan bizim için yararlı oluyor.

Sonuç

Sonuç olarak;
– Mümkün olduğunca kısa
– .com uzantılı
– Akılda kalıcı, kolay yazılır ve okunabilir
– Rakamsız (0-9) ve tiresiz (-) sadece harflerden oluşan
– Tekrarlanan harfleri olmayan
bir alan adı seçmenizi öneririz.

Biz alan adlarımızı “Name Cheap” sitesinden alıyoruz. Bu site hem uygun fiyatlı hem de kullanışlı bir arayüzü var. Alan adı alırken arama motoru algoritmalarının önem verdiği bir başka özellikte sizin kalıcı olup olmadığınızı anlamak. Böylece, bir yıllık alan adı almaktansa daha kalıcı gözüken üç yıllık alan adı almak SEO açısından daha uygun. Böylece, Google’ın yapay zekası sizin kalıcı olduğunuzu düşünerek site puanınızı yükseltiyor.

Görsel: Pixabay