“Erasmus+ Projesi yazmak için bir rehber” makalesinde adım adım ilerleyeceğiniz bir yöntemle proje yazmak için yapmanız gereken şeyleri öğreneceksiniz. Bu makaleyi okumadan önce, Reklam Senaryosu, AB Gençlik Sitesi ve Etkili Tanıtım makalelerine göz atmanız hem proje yazarken hem de yeniyseniz yapmanız gereken hazırlıklar için işinizi kolaylaştıracak.

Erasmus+ Projesi yazmak o kadar zor değil. Öğrenince korkulduğu gibi olmadığını daha iyi anlayacaksınız.

AB projeniz için danışmanlık ihtiyacınız varsa L4Y Learning For Youth GmbH bize ulaşın

İçindekiler

İlk Adımlar

Oynatma Listesi 1. Gençlik grubu kurmak 2, 3 ve 4 – ECAS hesabı almak 5 – PIF 6 – Araçlar 7 – Salto-Youth 8 – Neden gençlik grubu kurmak gerekir

Bu videolar İngilizce. Ve aşağıda anlattıklarımızın önemli bir bölümünü kapsıyor.

Gerekli süre: 3 saat.

Her şeyden önce yapılması gerekenler;

 1. Bir kurumum yok

  Bu durumda hibe başvurusu yapabilmek için resmi olmayan gençlik grubu kurmanız gerekiyor. AB’nin gençlere sağladığı fırsatlar nedeniyle bunu yapmak oldukça kolay. İlk olarak, hemen grubunuza bir isim belirleyerek bu adımı geçebilirsiniz. Bir resmiyetiniz olmayacak ama kabul göreceksiniz. Teşekkürler AB!

 2. ECAS hesabım yok

  Avrupa Birliği’nin veritabanına kayıt olmadan ne projelere ortak olabilir ne de proje sunabilirsiniz. İkinci olarak, yapacağımız iş kurumunuzun ismine bir ECAS hesabı almak. Böylece, hem proje sunabilir, hem de başkalarının projelerine ortak olabilirsiniz.

 3. ECAS belgelerini yükleyin

  ECAS’a çevrim içi yükleyeceğiniz belgeler şunlar. Kimlik, Tüzel Kişilik Belgesi (Legal Entity,) Finansal Kimlik (Financial Identification.)

 4. Turna’ya kayıt olun

  Ulusal Ajans web sitesinden sağ üstte Turna’ya kayıt olmanız gerekiyor.

 5. Ortak Kimlik Formu (Partner Identification Form – PIF)

  Doldurmak zorunda olduğunuz bu zorunlu belgeyi bizim yaptığımız gibi (https://learningforyouth.com/#PIF) çevrim içi yaparsanız gereksiz yere e-posta ile uğraşmaktan kurtulursunuz. Bu formu hazırlamadan önce mutlaka yukarıda bağlantılarını verdiğimiz Etkili Tanıtım makalesini daha iyi bir PIF hazırlamak için okuyun. Uzmanlar projeyi değerlendirirken başvuruda gönderilen bu PIF’lere göre ortağın o projeye uygun olup olmadığını belirliyor. Hayati önemdedir

 6. Kullanışlı Araçlar

  Yukarıdaki videonun 6. bölümü seyredin. Olmazsa olmazlar; Canva.com Grammarly.com

 7. Ağ kurma faaliyetleri

  Şimdiye kadar her şey yolunda gözüküyor. Bu sırada, biraz da çevre yapmak fena olmayacak. Projelere ortak olmak, ya da kendi projenize ortak bulmak için buradaki makaleyi okuyun.

 8. Neden gençlik grubu kurmak gerekir

  Uluslar arası bir ağ, manevi tatmin, önemli beceriler geliştirmek, yerel sorunları çözmek, para kazanmak ve en önemlisi değişim yaratanlardan birisi olmak

Erasmus+ Projesi Hazırlık

Yukarıdaki ilk adımları attıktan sonra, hazırlık aşamasına geçebiliriz. Projenizin ismi, nerede yapılacağı, kaç gün süreceği, ortaklık yapısı belli olduktan sonra Canva’da bir poster hazırlayıp hemen Otlas’ta ve AB Facebook gruplarında duyurun. Bu işi önce yapmanız, ortakların yavaş davranması nedeniyle işinizi kolaylaştıracaktır. Ortakları seçtikten sonra hemen PIF’lerini isteyin. Bu da zaman alıyor. Siz bu sırada, proje yazma hazırlıklarına başlayın. İlk olarak, çözmek istediğiniz temel sorunu tesbit edip, Sorun Ağacını hazırlamanız gerekmektedir. İkinci olarak, Sorun Ağacından Çözüm Ağacını oluşturacaksınız. Üçüncüsü olarak, Strateji Analizi, Paydaş Analizi’ni yaptıktan sonra, projenizin amaçlarını, faaliyetlerini, beklenen sonuçlarını tesbit ederek Proje Kurgusunu elde edeceksiniz. Daha sonra, Etki & Sonuçlar, Başarı Göstergeleri & Doğrulama kaynaklarını doğru yapmanız hibe almanız önemli etkenler. Son olarak, bir Excel dosyasına Faaliyet Programını hazırlamanız gerekmekte. Tüm bunları daha iyi anlamak için kursumuza kayıt olun! – Erasmus+ Projesi Nasıl Yazılır – Pratik ve Kapsayıcı

Proje Yazma Kursu Ekranı
Proje Yazma Kursu Ekranı

Erasmus+ Projesi Sunmak

Yukarıdaki kursun içinde son kısım çevrim içi başvuru formunu nasıl dolduracağınızla ilgili. Kısaca, özetlersek;
Projenizin içeriği, katılımcı kurumlar, projenin tanımı, hazırlık çalışmaları, faaliyetler, takip, proje özeti ve ekler kısımlarını dolduracaksınız. Hazırlık aşamasında yaptığımız çalışmalar sayesinde zaten işin büyük kısmını yapmıştık. Şimdi onları bir araya getirip sunma zamanı. Yukarıda bahsettiğimiz kursta; başvuru formunu nasıl doldurmanız gerektiği ile ilgili detaylı bilgi var.

Uygulama

Hibe almaya hak kazandıktan sonra katılımcıları, eğitmenleri bulmanız, ve anlaştığınız kurumlarla nihai yasal anlaşmalarınızı hazırlamanız lazım. Uygulama aşamasında yaşayacağınız sorunlar konusunda bilgi vermek başınıza gelecekler konusunda sizi uyarmak için şart; Bu sefer SSS yerine Sık Karşılaşacağınız Sorunlar (SKS) ismini kullanalım. Bu sorunları yaşamak, çözümler getirmek size iş dünyasına girişte değerli beceriler kazandıracaktır o yüzden yaşayınca üzülmeyin! Her şey bir deneyim. Bakalım neler var? 🙂

Sık Karşılaşacağınız Sorunlar (SKS)

Herkesin yaşayacağı sorunlar farklılıklar gösterse de hem kendi hem çevremizdeki arkadaşların yaşadıkları benzer durumlardan derledik. Çok şaşırtıcı şeyler de olabiliyor! Artık biraz da şans. Tüm sorunlar için önerimiz ayrı ayrı yasal anlaşmalar yapmanız!

Konaklamanızı sağlayan kurumla yaşayacağınız sorunlar

Farklı ülkelerden gelecek olan 35 – 40 genç (ya da gençlik çalışanından) oluşan bir katılımcı grubunuz olacak. Bunların uygun koşullarda konaklamasını, yemeğini, faaliyet alanını sağlamak sizin sorumluluğuz. Bu yüzden mutlaka yasal sonuçları olabilecek hukuki bir anlaşma hazırlayın. Bu anlaşmaya eğer konaklamayı sağlayacak işletme belirtilen tarihte yerinizi hazır etmezse maddi yaptırımlar mutlaka içersin. İşletme söz verdiklerini yerine getirmeyebiliyor, bu durumları göz önüne alarak gerekirse avukat bir arkadaşınıza danışarak bu metni hazırlayıp ıslak imza ile yasal hale getirin. Bu anlaşmada mutlaka, projenin ismi, referans numarası, katılacak kurumlar, hareketlilik tarih aralığı, katılımcı sayısı gibi bilgiler yer almalı. Konaklama ve yemek en büyük masraf kalemi ama maliyeden projeniz hibe aldıktan sonra KDV muafiyet belgesi alacağınızdan bu belgeyi vererek KDV ödemeden fatura kestirebilirsiniz. Bu da oldukça büyük bir tasarruf sağlar. Önce KDV’li fiyat alıp daha sonra bu durumdan bahsederek nihai anlaşmada buna da mutlaka yer verin.

Ortak sorunları

Ortaklar, katılımcı bulamayabilir. Özellikle Almanya, Hollanda, gibi gençlere devlet olarak bir çok imkan sağlayan ülkelerde Erasmus+ projelerine ilgi diğer ülkeler kadar çok değil. Bu nedenle, kurumu seçerken katılımcı getireceğinden emin olun. Eğer eksik katılımcı ile projeyi yaparsanız, o katılımcılar için aldığınız paralar size verilen hibeden kesilecektir. Büyük bir maddi kayba uğramamanız için ortaklarla mutlaka hukuki iç anlaşmalar yapın. En çok yaşanılan bir diğer sorunda ortakların katılımcıları buldukları halde uçak biletlerini son dakikaya kadar bekletmeleri. Yol parasını ne kadar ucuza getirirseniz kalan miktar sizin hanenize kar olarak geçeceğinden sürtüşmeler neden oluyor. En iyisi, katılımcılar bulunduktan sonra onlarla doğrudan temase geçerek, biletlerini erken almaları, daha uygun almaları için teşvik etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bizim edindiğimiz deneyimler, ortakları tavsiye üzerine seçmeniz. Proje yapan arkadaşlarınızdan tavsiyeler alın. Memnun olduğunuz bir ortak buldunuz mu, bir çok projenizi onunla yapın. Tabi onlarında sizi projeler alması gerekir ki bu zaten kendiliğinden oluyor.

Katılımcı sorunları

Katılımcıların tüm faaliyetlere katılması zorunludur. Erasmus+ projelerinin turistik bir gezi olmadığını kesinlikle bilmeniz gerekiyor. Eşiniz dostunuz nedeniyle bir projeye katıldıktan sonra ondan hiç bir fayda görmemek sizin için harcanan paranın boşa gitmesidir. Projeler yurtdışını ücretsiz gezmeniz için yapılmıyor. Bu konuda AB’nin kesin HAYIR’ları var. BU AB’nin parasını çarçur etmektir. Çok bencilce değil mi? Üstelik, sizin yerinize gelecek ve projeyle cidden ilgilenen gençler varken. Bu onun hakkını gasp etmek oluyor. Bu konuda katılımcı anlaşması yapmanızı şiddetle öneririz. Bir de geç gelip erken gitmenin mümkün olmadığını çok net belirtin. Çünkü gelmediği her gün için katılımcı başına Gençlik Değişimi için 32 Euro Gençlik çalışanlarının hareketliliği için 54 Euro parayı kaybedeceksiniz. AB değerlerine uygun olarak, katılımcıların projeniz sırasında hiç bir kimseye ayrımcılık yapamayacağını, etnik köken, renk, cinsiyet, cinsel yönelim, nedeniyle nefret söylemi yapamayacaklarını bilmeliler. Bu hibeler AB değerlerine uygun olarak proje yapma taahhüdünde bulunduğunuz için size veriliyor. Sözünüzde durmanız ahlaki bir zorunluluk.

Son bir konu da yabancı yatırımcılar için sigorta yaptırılmasını zorunlu tutun. AB’nin isteği de bu doğrultuda. İsterseniz 10 Euro’ya kadar sigorta parasını biz ödeyeceğiz der sigorta yaptırmalarını sağlarsınız. Ya da zorunlu tutup onlara ödemezsiniz. Her hangi bir kaza, rahatsızlık anında imkanları kısıtlı bir genç bunu ödeyemez. Zaten projeye gelirken fazla para ile gelemiyorlar. Size sıkıntı olur. On Euro ödeyip bu sıkıntıdan kurtulmak en iyisi.

Eğitmenle yaşayacağınız sorunlar

Mutlaka yedek bir eğitmeniniz olsun, özellikle çok fazla uzmanlık gerektiren konularda proje yapıyorsanız. Bu tam bir rezillik olacaktır. Herkes projede ama eğitmen yok. En iyisi projenin konusunu, kolaylaştırıcılık yapmayı öğrenmenizdir. Eksik kişinin yerini siz ya da ekibinizden birisi doldurabilir. Eğitmenlerle de mutlaka yasal anlaşma yapın ve böyle bir durumla karşılaşmamak için cezai yükümlülükler getirin.

Gençlik alanında çalışanların alışkanlıklarının yarattığı sorunlar

Erasmus+ projelerine katılımcı olmak için ASLA kimseye para vermeyin, katılımcılarınızdan kesinlikle para istemeyin. Ortaklarla yapacağınız anlaşmaya bu maddeyi de koymayı ihmal etmeyin. Bu projelerin yapılmasının ana nedeni imkanları kısıtlı gençlerin de yararlanmasıdır. Siz en baştan AB’nin çok önem verdiği bu konuda imkanları kısıtlı gençler dışlamış oluyorsunuz. Bu hiç adil değil.

Bedava yurt dışına gitmek gibi ilgi çekici başlıklar atıp AB’nin gençlere sağladığı imkanları turistik bir geziymiş havasında aktaranlar AB kriterlerine uygun çalışan kurumlar için de sorunlar yaratıyor. Bedava turistik gezi yapacağını sanarak projelere gelen genç sıkıntı çıkarıyor. Program Rehberini okumuş olsalar bunun mümkün olmadığının özellikle belirtildiğini bilecekler.

Tabi bu iki konuda en büyük sorumluluk sektörüne sahip çıkması gereken gençlik çalışanlarınındır.

Erasmus+ Projesi Yazmak: Sonuç

Sonuç olarak, herkezi mutlu etmeniz mümkün değil. Odaklanmanız gereken şey, cidden projenizden yararlanacak gençleri seçmek. Sizi kendi çıkarına kullanmak isteyerek başkasının hakkını yiyen kişilere sizin de duyarlılık göstermeniz gerekmez. Size verilen paranın hakkını vermek sizin sorumluluğunuzdur.

Ayrıca, Facebook grubumuzda sorularınıza elimizden geldiğince yanıt vereceğiz. Bize ulaşmaktan çekinmeyin;

Görsel: Pixabay