“Kariyeriniz için Kuantum Teknolojileri” başlıklı bu yazıyı birlikte proje yaptığımız Seyhan Danişment Gazi Anadolu Lisesi‘nin öğrencileri için hazırladık ama herkesin yararlanmaması için bir sebep yok. Projenin koordinatörü Quantum AI Foundation olacak ve projeyi L4Y Learning For Youth GmbH yazdı. Proje daha hibe almadan yaygınlaştırmaya başlamak çok nadirdir ancak şu anda lise son sınıf öğrencilerini bu fırsattan haberdar etmemek haksızlık olacaktı, bu yazı bu yönde kariyer geliştirmek isteyen tüm gençler için yararlı olacaktır.

Bu dönem SDGAL ile birlikte iki küçük ölçekli proje başvurduk;
Code For Future: Xient koordinatörlüğünde ERP yazılımları üzerine çalışacağız. Projeyi L4Y yazdı. Büyük kurumlar, hatta küçük kurumlar bu yazılımları kullanıyor ve bu programı kullanmayı bilen insan sayısında bir türlü kapatılamayan bir açık var. Aslına bakıldığında, çok büyük firmalar çok yüksek ücretler ödemelerine rağmen yeterli sayıda insana ulaşamıyor. Uzun yıllardır bir türlü çözülemeyen bir sorun
Quantum Technology Career For You: Quantum AI Foundation koordinatörlüğünde L4Y ve SDGAL ile birlikte. Kuantum Teknolojilerinin tanımlanması, yarattığı yeni işler, ve bu yönde bir meslek seçmenizin sizi getireceği faydalarla ilgili bir proje. Bu yazı QTCareer4You projesinde yapmak istediklerimizin girişi.

Kariyeriniz için Kuantum Teknolojileri Nedir?

Kuantum teknolojisi, kuantum dolanıklığı ve kuantum süper pozisyonu da dahil olmak üzere kuantum mekaniği (atom altı parçacıkların fiziği) ilkelerini kullanarak çalışan bir teknoloji sınıfıdır.

Böyle bir tanım başınızı döndürebilir, ancak gerçek şu ki, kuantum teknolojisinden yararlanmak için tam olarak ne olduğunu bilmenize gerek yok. Akıllı telefonunuz bir tür kuantum teknolojisidir – yarı iletkenleri çalışmak için kuantum fiziğini kullanır – ancak ne sizin ne de onu tasarlayan mühendisin kuantum mekaniğinin tüm inceliklerini bilmesine gerek yoktur.

Nükleer güç sayesinde hayatımızın bir parçası haline gelmesinden 50 yıl sonra şimdi kuantum teknolojisinden bahsediyor olmamızın nedeni, en son mühendislik başarılarının kuantum mekaniğinin potansiyelinden daha fazla yararlanıyor olmasıdır. Artık kuantum dolanıklığını ve kuantum süper pozisyonunu kontrol etmeye başlıyoruz. Bu da kuantum teknolojisinin, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli günlük aletlerde iyileştirmeler vaat ettiği anlamına geliyor

– daha güvenilir navigasyon ve zamanları sistemleri
– daha güvenli iletişim
– kuantum algılama ile daha doğru sağlık görüntüleme
– daha güçlü bilgisayarlar

PA Consulting https://bit.ly/3SNnWFz

Teknolojinin kullandığı iki temel var ve kısaca her ikisi de bildiğiniz dünyadan çıkmanızı, kuantum evrenine şaşkınlıkla göz atmanızı sağlayacak. Birincisi, kuantum dolanıklık

Kuantum Dolanıklık

Kuantum dolanıklık iki veya daha fazla atom altı parçacığın etkileşime girmesiyle (veya beraber üretilmesiyle) fiziksel özelliklerinin birbirine klasik fizik ile betimleyemediğimiz bir şekilde dolanmış olmasına deniyor. Mesela elimizde iki foton olsun. A fotonunun durumunu B fotonunun durumunu da söylemeden tarif edemiyoruz. Nasıl bir kübit ölçülünceye kadar aynı anda hem 0 hem 1 durumunda olabiliyorsa ve ölçüldüğü anda iki durumdan birine çöküyorsa (bkz. süperpozisyon nedir?), dolanık haldeki iki kübit de ölçülünceye kadar hem 0 hem 1 durumunda olabiliyorlar ve sadece ölçüldükleri anda dolanıklık çöküyor. Üstelik iki kübitin arasındaki mesafe ne kadar fazla olursa olsun fotonlardan birini ölçmek “anında” diğerini de etkiliyor.

Düzensiz.org

Kısaca dolanık hale getirilen iki atomunda ilkini evrenin bir ucuna diğerini de öbür ucuna koysanız bile, birinin dönüşünü değiştirdiğiniz aynı anda diğerinin de dönüşü tam ters istikamette değişecektir ve bunu bilim insanları şu anda açıklıyamıyor. Birbirlerinden milyarlarca ışık yılı uzaklıktaki iki atom nasıl aynı anda birbirinden haberdar olabiliyor diye düşünürsek sonucunda insanın aklına “Hani ışıktan hızlı bir şey yoktu” sorusu geliyor.

Bebar bilim‘in bu konuda güzel olayı kısaca açıklayan bir videosu var

Kuantum Dolanıklığı

İkincisi ise süper pozisyon.

Kariyerin için Kuantum Teknolojileri: Süper pozisyon

Özetle, bu konuyu anlamak için aşağıdaki videoları izlemek yardımcı olacaktır

Türkiye’de yaptığımız Across the Universe” isimli proje öncesinde Zeki Seskir hocamıza sorduk “Ona bakmadığımız zaman ay yok mu?

Aşağıdaki video süper posizyonu kısaca ve çok net anlatıyor;

Bir diğer önemli video da Schödinger’in kedisi

Bir oyunun içinde miyiz?

Oyun oynarken bilgisayar sadece gözlemlediğimiz alanda hesaplama yapar, yani ekranın dışındaki alanları hesaplamasının bir mantığı yoktur, boşuna işlemciyi kullanmak olacaktır, yani kaynak israfı çünkü kimse orayı görmeyecektir. Bu kendi evrenimizdeki ortada gözlemci yoksa madde süperpozisyondadır ile ne kadar örtüşüyor değil mi? Buradan da acaba bir simülasyonun içinde miyiz, sorusu akıllara geliyor. Elon Musk ne diyor?

Neden bu alanda bir kariyer seçmek gerekir?

İlk olarak, sadece kuantum bilgisayar programcısı olmanız gerekmiyor sektör kendi içinde farklı insanlara ihtiyaç duyuyor. Ve hatta yeni işler yaratıyor. Bu arada en ilginç ve kazancı yüksek olan kuantum bilgisayarlarını programlama işi var. Sadece para kazanmak için değil, kuantum teknolojilerinin gelişmesini yakından izlemek, ve hatta katkı yapmak.

Kuantum Bilgisayarlar

İkinci olarak, Kuantum bilgisayarları klasik bilgisayarlardan ayıran en önemli fark, karmaşık sorunların çözümündeki hızı. Bunu Google test etti

Google’ın durumunda, yayınlanan makalede ayrıntılı olarak açıklandığı üzere, arama devi 54 kübitlik Sycamore işlemcisinin dünyanın en güçlü süper bilgisayarının 10.000 yılda çözebileceği bir hesaplamayı 200 saniyede gerçekleştirebildiğini duyurdu.

Interesting Engineering https://bit.ly/3ycSOYk

Çok hızlı olmaları bazı alanlarda avantaj sağlıyor

Siber güvenlik

yeni teknolojilerin geliştirilmesi (teknoloji şirketleri, kurumlar, ArGe, finansal kurumlar)

Hava durumu

İlaç sanayi

Rakamlarla Kuantum Teknolojileri

Kuantum Teknolojisi ile alakalı işler ve ücretler

Kuantum bilişim, dünyanın en hızlı büyüyen alanlarından biridir ve kuantum bilişim işleri yalnızca daha erişilebilir değil, aynı zamanda giderek daha kazançlı hale gelmektedir

Quantum İnsider https://bit.ly/3rKsSQl

Quantum Insider şu şekilde ücret araştırması yapmış (Amerikan Doları/yıl)

Kuantum:

Fizikçisi 120.000 – 170.000

Bilgisayar Bilimcisi 100.000

Kriptografi Bilimci en yüksek ücreti alıyorlar

Bilişim Yazılım Mühendisleri 105.000 – 125.000

Geliştirici 90.000

Mühendisleri 90.000 – 100.000

Kariyeriniz için Kuantum Teknolojileri: Sonuç

Sonuç olarak, bu bir giriş yazısı, proje başladığından uzmanlarla birlikte çok detaylı makaleler yazacağız. Bunun yanı sıra, Kuantum teknolojileri ile ilgili çok aktif çalışmalar yapan QWorld, ve ona bağlı QTurkey ilginizi ileri götürmek için fırsatlar yaratıyor. Hatta, lise öğrencileri için de bir eğitimleri var.

Ayrıca, L4Y olarak bir Discord kanalı açtık ve gençlere bu konularda da çeşitli eğitimler vermeyi planlıyoruz, yakın zamanda duyuracağız.

Bu arada, aşağıda bültenimize abone olmayı unutmayın

Görsel: Pixabay