“Metaverse için NFT Tasarımı” Almanya NABiBB‘den hibe alan projemizle ilgili. “V2B: Creating NFT Opportunities on Metaverse for Art VET trainees –  2022-1-DE02-KA210-VET-000080828” projenin ismi. L4Y Learning For Youth GmbH, Adana Çukurova Güzel Sanatlar Lisesi ve EMC Services ile gerçekleşecek. Bu yazı ile projede hangi konuları ele alacağız, neler yapmak istiyoruz, bilgi vereceğiz. Adana Çukurova Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin katkıları, tavsiyeleri, ihtiyaçları doğrultusunda projeyi şekillendireceğiz. Ayrıca, SDGAL öğrencileri için hazırladığımız, Kariyeriniz için Kuantum Teknolojileri ilginizi çekebilir. Kuantum dünyasının akıllara durgunluk veren dünyasına giriş yapmak için bir fırsat.

İçindekiler

A1 – Projenin Yönetimi (L4Y)
A2 – İletişim/Yaygınlaştırma (L4Y)
R1 – Eğitimin Çerçevesi (Adana VET)
R2 – Çevrimiçi Eğitimin Geliştirilmesi (L4Y)
R3 – Pazarlama Stratejileri (EMC)
Tanımlar
Bazı Metaverse NFT yazılımları
Neler Yapabiliriz?
Sonuç

Metaverse için NFT Tasarımı: A1 – Projenin Yönetimi (L4Y)

İlk olarak, L4Y Learning For Youth Proje Haritalama Kılavuzu ve Proje Operosonel Yönetim Kılavuzu hazırlayacak. Bu arada, ortakların katılacağı Uluslar arası Proje Toplantılarının tamamı çevrim içi olacak. İlki, Almanya, ikincisi Türkiye ve son olarak Kıbrısta gerçekleştireceğiz. Son olarak, Ara ve Son raporun hazırlanması da L4Y sorumluluğunda olacaktır.

A2 – İletişim/Yaygınlaştırma

L4Y sorumlu olacak ancak ortaklar bazı faaliyetlere yardım edecekler. Yaygınlaştırma/İletişim planının hazırlanması sonrasında, L4Y, projenin görsel kimliğinin, yaygınlaştırma kanallarının ve araçlarını oluştururacak. Projenin web sitesinin tasarımı ve yönetilmesi de L4Y’ın işi. Bu proje SEO uyumlu bir proje olacaktır, o yüzden ortakların eğitimleri kendi dillerini SEO-uyumlu olarak çevirmeleri gerekiyor. Bu nedenle, L4Y, ortakları SEO-uyumlu içerik oluşturmak konusunda eğitecek. Sosyal Medya yönetimini EMC Instagram, Adana VET Twitter ve L4Y Youtube kanalı olarak üstlenecekler. Projenin e-bültenlerini EMC, ulusal ve AB yaygınlaştırma faaliyetlerini ise L4Y götürecektir.

R1 – Eğitimin Çerçevesi (Adana VET)

Metaverse için NFT tasarımı eğitimin çerçevesini oluşturmak için öncelikle hedef kitlenin ihtiyaçlarını anlamak gerekiyor. Bunun için, ortaklar Yaratıcı Düşünce Methodolojisi kullanarak hedef kitleye anket düzenleyecek. Anket sonucu, her ülkeden grubu en iyi temsil edeceğine karar verilen proto-personalar belirlenecek ve ortaklar onlara proje boyunca sürekli danışacaklar.

Beklenen eğitim yapısı aşağıdaki ünitelerden oluşacak ancak ihtiyaç analizi sonucuna göre ortaklar değişiklikler yapabilir.
Ünite 1 – Tanımlar, Metaverse Haritası ile birlikte Ücretsiz NFT oluşturma yazılımları
Metaverse ve blok zincirinde kullanılan tanımlar, Metaverse haritası ve ücretsiz Metaverse NFT oluşturma
Ünite 2 – Blok zinciri kullanırken Güvenlik Stratejisi (bu konu hayati önemde, dikkatli olmazsanız bir anda her şeyinizi kaptırabilirsiniz, çok sayıda dolandırıcı var, ve bunları yakalamak gerçekten çok zor bir)
Ünite 3 – Metaverse’de NFT oluşturmak

Metaverse için NFT Tasarımı: R2 – Çevrimiçi Eğitimin Geliştirilmesi (L4Y)

Özetlemek gerekirse, bu faaliyet R1’de oluşturulan çerçeve için içerik hazırlamak ve bu içeriklerin video/SEO-uyumlu blog yazılarıyla gençlere aktarmak ile ilgili. Faaliyetin sonuna doğru ortaklar bir kullanılabilirlik testi yapacak. L4Y ve EMC’den eğitmenler Adana’da hem öğrencileri eğitecek hem de testi yapacak. En sonunda, ortaklar test geri dönüşlerine göre gerekli düzeltmeleri yapacak. Bu arada, Adana VET, eğitmenler için bir kılavuz hazırlayacak.

R3 – Pazarlama Stratejileri (EMC)

EMC’nin liderliğinde bu aktivitede ortaklar, NFT pazar yerleri, Metaverse pazar yerleri ve sosyal medyayı pazarlamak için kullanmak konularında çalışacaklar. Faaliyetin sonunda da pazarlama stratejileri ile ilgili bir yönerge hazırlayacaklar.

Projede yapacaklarımız bunlar şimdi bir de konu hakkında bilgilendirme yapalım

Tanımlar

Metaverse
Metaverse, uzun yıllardır var olan iki fikrin bir araya gelmesidir: sanal gerçeklik ve dijital ikinci hayat. Teknoloji uzmanları onlarca yıldır sanal yaşamlarımızın fiziksel gerçekliklerimiz kadar önemli bir rol oynadığı bir dönemin hayalini kuruyor. Teorik olarak, arkadaşlarımız ve meslektaşlarımızla sanal ortamda etkileşimde bulunmak için çok fazla zaman harcayacağız. Sonuç olarak, dijital avatarlarımız için kıyafetlere ve nesnelere de para harcayacağız.

The Newyork Times

NFT, kısaca değiştirilemez Jeton (Non-fungible Token) anlamına gelir. Bunun nedeni, yarattığınız NFT’inizi (resim, müzik, video, fotoğraf, vb) bir blok zincirine yüklediğiniz andan itibaren onun dijital sahibi olmanızdır. Blok zincirinde oluşturduğunuz NFT sizin adınıza hiç bir kimsenin değiştiremeyeceği şekilde saklanır.

Metaverse NFT ise, Metaverse ortamında oluşturacağınız çeşitli avatarlar, avatarınızın giyebileceği kıyafetler, ve oyunda kullanılan çeşitli aletlerden oluşur. Bunlara hareket vermek de mümkündür.

Bazı Metaverse’ler ve Metaverse NFT yazılımları

CoinMarketCap Metaverse için ayrı bir başlık açmış. Burada gördüğünüz herşey Metaverse olmasa da Metaverse ile yakından ilgili. Projemizde bize içinde NFT yaratma imkanı sunan Metaverse’ler ile daha yakından ilgileneceğiz ancak bir Metaverse haritamız da olacak mutlaka. SandBox bunların başında geliyor. İçinde bulunan VoxEdit sayesinde kendi Avatar ve oyun araçlarını yaratabileceksiniz. Diğer Metaverseleri de proje başladıktan sonra ortaklarla araştıracağız. Şartımız şu, ücretsiz olması ve size Metaverse NFT yaratma imkanı vermesi

Kısa bir araştırma sonucu Metaverse için NFT yazılımları;

Ayrıca, NFT yaratan yazılımlar

Metaverse için NFT Tasarımı: Birlikte Neler Yapabiliriz?

Öncelikle, AB projelerinin temel özelliklerinden birisi de projenin her aşamasında gençlerin özgür iradeleri ile projede yer almaları. Bu nedenle ortaklar olarak sizlere her konuyu danışmak, projeyi birlikte ilerletmek istiyoruz. Ayrıca, L4Y Learning For Youth olarak biz gençlerin bir araya gelip bir şeyler yapmak için oluşturdukları gençlik gruplarını Kurumsal Sosyal Sorumluluk kapsamında destekliyoruz. Bu destek için ön koşullarımız AB değerleri ile örtüşüyor. Kendi açımızdan da heyecanlı, ciddi çalışan gençler arıyoruz. Bu destek neleri kapsar?
Web siteniz için alan adı, web sitenizin barındırılması, eğitimler (SEO eğitimi, web sitesi tasarımı) Siteniz ile ilgili hizmetler dışında genel olarak sizi iş dünyasına hazırlayacak CV hazırlamak, iş görüşmesi eğitimleri. Ve yaptığımız projeler konusunda eğitimlerimiz olacak.
Ayrıca, bir faaliyet yapmak istiyorsunuz ve size kaynak sağlayacak bir kurum arıyorsunuz, bize başvurun. Şartlara uyduğunuz sürece sizi elimizden geldiğince destekleyeceğiz.

Sonuç

Sonuç olarak, MetaNFT projesine başlarken, sizi bilgilendirmek için yazdığımız bu yazının faydalı olmasını umuyoruz. Bunun yanı sıra, Metaverse dünyasına girerken ihtiyaç duyacağınız bilgileri almanız, bizim için sevindirici olacaktır. Projenin web sitesinde çok detaylı yazılarla gene birlikte olacağız.

Bunun yanında, L4Y olarak bir Discord kanalı açtık ve gençlere bu konularda da çeşitli eğitimler vermeyi planlıyoruz, yakın zamanda duyuracağız.

Bu arada, aşağıda bültenimize abone olmayı unutmayın

Projenin Logosu: Muhammet Onat