Her şeyden önce, öğrenme sözleşmesi (learning contract) ne olduğu sorusunun yanıtını ararken çerçevesi ve gerçek hayattan bir örneğine bu makalede yer verdik. Bu yöntem, KA1 Erasmus+ projelerinde öğrencilere ödev olarak verdiğimiz pdf dosyası ile onların bu ödevi hazırlarken; projeye gelmeden önce proje konusunda düşünmelerini sağladığından verimli oluyor. AB Gençlik sitesi olarak Erasmus+ projelerindeki deneyimlerimizi diğer arkadaşlarla paylaşmak istiyoruz. Kısaca, öğrenme sözleşmesi bireyin kendi öğrenme sürecini planlamak için yaptığı bir sözleşmedir. Daha önce, bir makalede yansıtma kağıdı konusunu işlerken öğrenme sözleşmesi ile ilgili bir makale yazacağımızı belirtmiştik. Ancak, öğrenme sözleşmesi (learning contract) olarak Erasmus+ KA1 projelerinde uyguladığımız gayri-resmi bir form ile yüksek öğrenim Erasmus hareketliliklerinde kullanılan öğrenme anlaşması (learning agreement) farklı şeyler. Öğrenme Verimliliği kategorisinde diğer makalemiz Yansıtma Kağıdı da ilginizi çekecektir.

İçindekiler

Öğrenme Sözleşmesi Nedir?

  • Öğrenme sözleşmesi kişisel öğrenme planı taahhüt eder. Öğrenci onu kullanarak öğrenme yolunu geçmişin günümüzün ve geleceği perspektiflerinden keşfeder. Bu keşifler, onlara ulaşmak için amaç ve araçlarla bir eylem planına dönüştürülmüştür.
  • Öğrenme sözleşmesi sadece bir plan (veya bir dilek listesi) değildir, ancak ismi bir sözleşmeyi ima eder.
  • Bunu yapan bir Öğrenci, diğer öğrencilerle “sözleşme” yapar. Bu nedenle, bu fikir paylaşımı için bir taahhüt ve araçtır.
  • Öğrenme sözleşmesi “yaşayan bir belge” dir. Düzenli güncellenir ve öğrenci, onunla birlikte öğrenenler ve eğitmen/kolaylaştırıcı tarafından kontrol edilir.

  • Sözleşme, hem uzun vadeli stratejik hedefleri hem de kısa vadeli taktiksel hedefleri içerir.
  • Öğrenme sözleşmesi, başarı ve hedef belirleme için ölçütler içerir.

Öğrenme Sözleşmesi Çerçevesi Nedir?

Adınız:
Konu:

1. Neredeydim? (Öğrenme geçmişi)

2. Neredeyim? (Şu an)

3. Nereye gideceğim? (Gelecek, hedefler)

4. Gitmek istediğim yere nasıl ulaşabilirim? (Hedeflere ulaşma vasıtaları)

5. Hedeflerime ulaştığımı nasıl bilebilirim? (Ölçüm)

Hayattan Örnek bir Öğrenme Sözleşmesi

Şu anda, yansıtma kağıdı makalesinde yapacağımızı belirttiğimiz öğrenme sözleşmesini gerçek hayattan bir örnek ile uygulama zamanı.

Öğrenme sözleşmesi

Adınız: Ahmet Ateş
Konu: SEO becerileri geliştirmek

1. Neredeydim? (Öğrenme geçmişi)

İlk olarak, ben, kısa bir süre öncesine kadar SEO konusunda çok bilgili değildim. Daha sonra, SEO ile ilgilenmeye başladığımda bu becerinin Erasmus+ projelerinde bir türlü beceremediğimiz yaygınlaştırma için biçilmiş kaftan olduğunu farkettim.

Bu arada, SEO konusunda neredeydim sorusuna gelince; örnek olarak, yıllardır çeşitli web-sitelerini yönetiyordum ve EUYouth.net sitesinde de epey bir ön sıralara çıkmıştık. Ancak, şu anki bilgilerimle söylersem o zamanlar “kumda oynuyordum”

2. Neredeyim? (Şu an)

Şu an L4Y Learning For Youth şirketinin sitelerinden birinde (https://seoaga.com) hem kendim öğreniyor hem de gençlere öğretmek için Türkçe makaleler yazıyorum.

3. Nereye gideceğim? (Gelecek, hedefler)

Herkezin hayali Google sıralamasında #1 olmak değil mi? Bunu özellikle rekabetin çok olduğu anahtar kelimelerde başarmak yeterince büyük bir hedef. Ancak, mümkün; bu hedefe ulaşmak için kısa ve uzun vadeli planlamalar yapmak gerekiyor.

İlk olarak, kısa vade:
– aldığım kitapları bitirmek
– sitenin günlük tekil tıklanma sayısını artırmak
– makaleleri sosyal medya kanallarıyla desteklemek

Daha sonra, uzun vade:
– sitenin Google arama sonuçları sayfasında sayfanın önlerinde yer alması.

4. Gitmek istediğim yere nasıl ulaşabilirim? (Hedeflere ulaşma vasıtaları)

Bunun için sürekli araştırma yapıyorum, bunun yanında internet üzerinden çeşitli makaleler okuyup videolar seyrediyorum. Bu arada, en iyi kitapları aldım ve onları da okumaya başladım. Teknik konularla alakam olduğu için özellikle web sitesini hızlandırmakla ile ilgili işleri kolayca yapabiliyorum. Bunun yanında araştırdıklarını yazmak ve başkalarıyla paylaşmak oldukça etkili bir öğrenme yöntemi diyebilirim. Bir de öğrendiklerimi genç öğrencilerime çeşitli yollarla aktarmak öğrenme verimimi olumlu etkiliyor. Şu anda bu öğrenme sözleşmesini yapıyor olmak da tüm bunları besleyecek. Her şeyden önce, asıl konu odaklanabilmek. Yansıtma kağıdı, öğrenme sözleşmesi hep bunları sağlıyor. Bu nedenle, odaklanarak düşünmek ve bunlardan ders çıkararak harekat planı belirlemek beklenmedik durumlarda çok işe yarıyor.

5. Hedeflerime ulaştığımı nasıl bilebilirim? (Ölçüm)

Daha önce, Erasmus+ projelerinde bununla ilgili çok örnekler veriyorduk. Ancak, SEO becerileri gibi net bir konuda bunu yapmak çok daha kolay. Hedeflere ulaşıp ulaşmadığımızı anlamak için başarı göstergelerimiz olmalı ve bu;

Specific (belli)
Measurable (ölçülebilir)
Achievable (ulaşılabilir)
Realistic (gerçekçi
Timely (zamanlı)

SMART olmalıdır.

Başarı göstergeleri
Kısa vade:
3 ay içinde seoaga.com sitesini;
– en az 10 makale ve makaleyi destekleyen 10 video ile sosyal medyadan duyurmak
– aldığım 5 kitabı bitirmek
6 ay içinde;
– 20 makale 20 video
2 yıl içinde sitelerimizin, konularıyla ilgili en az 20 anahtar kelime ile yapılan sorgularda ilk sayfa ön sıralarında yer alması

Uzun vade:
– 1. yılda SEO ile ilgili Türkçe bir Udemy kursu açmak
– 2. yılda sitemizin, SEO’yla ilgili en az 20 anahtar kelimeyle yapılan sorgularda ilk sayfa ön sıralarında yer alması

Proje Ödevi Olarak Öğrenme Sözleşmesi

Erasmus+ projelerinde öğrenme sözleşmesini katılımcılarımıza proje gelmeden önce hazırlamaları için ödev olarak veriyoruz. Daha sonra, projenin ikinci günü ilk oturumda isteyenler yazdıkları öğrenme sözleşmelerini okuyor ve tartışma çıkıyor.

Öğrenim Anlaşması (learning agreement)

Erasmus yüksek öğrenim hareketliliğinde kullanılan resmi ve önemli bir evrak. Avrupa Birliği sitesinden alıntılayarak;

Amacı, öğrencinin yurtdışında başarıyla tamamlanan faaliyetler için tanınmasını sağlamak için değişimin şeffaf ve verimli bir şekilde hazırlanmasını sağlamaktır. Yurtdışında izlenecek çalışmaların veya stajın programını belirler ve değişimin başlamasından önce öğrenci, gönderen ve alan kurum, kuruluş veya girişim tarafından onaylanmalıdır. Değişim sırasında öğrencinin elde etmesi beklenen tüm öğrenme çıktılarını içermelidir. Öğrencilerin öğrenim hareketliliği için, Öğrenim Anlaşması, yurtdışındaki eğitim programını başarıyla tamamladıktan sonra öğrencinin derecesinde değiştirilecek eğitim bileşenleri grubunu belirlemelidir.

Staj için öğrenci hareketliliği için, Öğrenim Anlaşması, öğrencinin derecesi için geçerli olup olmadığına, gönüllü olarak alınıp alınmadığına (derece için zorunlu değildir) veya yeni bir mezun tarafından yürütülüp yürütülmediğine bağlı olarak stajın nasıl tanınacağını belirtmelidir. Öğrenim Anlaşmasını imzalayan üç taraf da, üzerinde anlaşmaya varılan tüm düzenlemelere uymayı taahhüt eder, böylece öğrencinin başka herhangi bir gereklilik olmaksızın yurtdışında yürütülen çalışmalar veya staj için tanınma alacağını garanti eder.

Sonuç

Sonuç olarak, yukarıda örneğini verdiğimiz pdf dosyasını indirerek kendiniz için de uygulayabileceğiniz bir yöntem olan öğrenme sözleşmesinin oldukça yararlı olduğunu deneyerek göreceksiniz.

Bu sırada, eğer arzu ederseniz, sorularınızı kapalı Facebook grubumuzda sorabilirsiniz!

Görsel: Pixebay