“Projenize Uygun Ortak Bulmak için Yapılması Gerekenler” makalesinde; hem kurumunuzu çekici hale getirerek projelere ortak olmanızı hem de kendi projeniz için uygun ortak bulmanızı sağlayacak bilgiler var. Gençlik projelerine nasıl ortak olurum? Kendi projem için uygun ortak nasıl bulurum? Benzeri sorular projenin hazırlık aşamasında yanıtlanması gereken sorulardır. Bunu düzgün yapmanın çeşitli yolları var.

AB projeniz için danışmanlık ihtiyacınız varsa L4Y Learning For Youth GmbH bize ulaşın

İçindekiler

Neden Önemli

Her şeyden önce, Avrupa Birliği projelerinde projenin temasına göre ortak seçmeniz hayati önemdedir. Projenizin hibe alıp almaması uygun ortak bulup bulmamanıza bağlıdır.

Üstelik, uzmanlar sizi yalnızca PIF (Partner Identification Form – Ortak Kimlik Formu) ile tanırlar. Bu nedenle, uzmanların ortakların projeye uygun olup olmadığını değerlendirmesi için çevrim içi başvuru formunda katılımcı ortakları tanıtmanız gereken bir soru var. Ayrıca, siz başkalarının projelerine ortak olurken de durum bundan farklı değil. İkinci başlığımızın konusu da bu;

Bizi Neden Ortak Seçsinler

Her şeyden önce kendinizi uygun bir biçimde tanıtmanız gerekiyor, Etkili Tanıtım başlığında bunun nasıl yapılacağını anlatmıştık. Erasmus+ projesi yazmak başlıklı makalede PIF konusunda bilgi var. PIF’inizi yazmadan önce bu iki makaleyi mutlaka okuyun. Böylece, PIF’iniz gençlik alanında çalışan kurumların ve projeleri okuyan uzmanların sizi daha doğru tanımalarını sağlar.

Bu arada, ortaklara ciddi olduğunuzu göstermek ve sizi seçmelerini sağlamak için görsel kalitesine büyük bir önem vermeniz gerekiyor. Bir web siteniz, ya da bir Facebook sayfanız olmalı. Web sitenizin etkisini artırmak için SEO konusuna önem verin. Burada, SEO becerilerinizi geliştirmek için bir site SEO AGA var. Üstelik, bir de video becerileriniz varsa web sitenizde, sosyal medya hesaplarınızda kendinizi tanıtmak için bunu mutlaka kullanın. Böylece, yaratıcılığınızın önünü açıp etkinizi artırın!

Bunun yanında, becerilerinizi abartmadan PIF’inizde belirtin. Onlara sizi seçmeleri için güven verin!

Projenize Uygun Ortak Bulmak: Nasıl Yapılır

Uygun ortak AB Gençlik projeleri için hayatidir. Projenizin temasına uygun bir ortak bulmanız beklenmektedir. Bu alacağınız hibeyi doğrudan etkiler.

Yani?

 1. Şık bir Görsel ya da Video Hazırlayın

  Eğer video hazırlama beceriniz yoksa hiç bir grafik beceriniz olmasa bile kolayca öğrenip hazır görselleri uyarlayabileceğiniz bir araç var (Canva.com) Projenize ortak bulmak için ilk yapmanız gereken dikkat çekici bir görsel hazırlamak. Görsel içinde çok fazla yazıya yer vermeyin, kısa bilgiler yeterli. Ortak Bulmak amaçlı bir görsel örneği

 2. Kısa ve Öz İngilizce bir metin hazırlayın

  Ancak bu görseli, sosyal medyanızda, web sitenizde paylaşırken altındaki metinde, projenizin teması, ne tür ortak aradığınız, projenin nerede yapılacağı, hangi tarih aralığında yapılacağı gibi bilgileri vermeniz gerekir. Metninizi Grammarly.com kullanarak hazırlayın, ücretsizdir ve hatalarınızı düzeltir. Düzgün bir İngilizce ile yazılması olumlu bir etki yaratır.

 3. Otlas Ortak Bulma Platformu

  Görsel ve metin hazır şimdi sıra duyurmaya geldi. İlk olarak, Avrupa Birliği’nin Salto-Youth.net isimli sitesine kayıt olarak duyurunuzu bu sitenin içindeki Otlas ‘ta paylaşın. Bir çok kurum size PIF’ini gönderecek. Onlar arasından dikkatlice seçmek sizin göreviniz. Siz istediğiniz ortakları belirtmiş olabilirsiniz ama yazdığınız yazıları çoğu okumaz ve alakalı alakasız herkes başvurur o yüzden ortak seçiminde size büyük iş düşüyor.

 4. Facebook Erasmus+ Grupları

  İkinci olarak, size aşağıda bir listesini vereceğimiz Facebook grupları işinizi kolaylaştıracaktır. Bu gruplara üye olup hem başkalarının ortaklık çağrılarına yanıt verebilir hem de kendiniz için ortak bulabilirsiniz; Mesela,

  EU Projects partners & participants
  International Youth Leaders Group
  Erasmus+ Türkiye
  Youth Opportunities
  Erasmus Training & Scholarship & Youth Exchanges
  Projects Partner Search
  Gençlik Projeleri Kulübü
  Erasmus+
  Not only YiA
  Erasmus+ Partner Search
  Erasmus+ Partner Search
  KA1 Ka2 Ka3 Exchanges Network
  Do Great Things Network & Friends All Over the World
  Erasmus+ Bilgi Havuzu/Türkiye
  Youth Partner Network
  EU Erasmus+ Projects
  Otlas Salto Youth
  Erasmus+ Projects

 5. Görücü usulü

  Son olarak, eşinizin, dostunuzun memnun kaldığı ortaklarla temas kurmak sizinde memnun kalacağınız anlamına gelmez ama gene de bir seçenek olarak karşımızda.

Projenize Uygun Ortak Bulmak: Sonuç

Sonuç olarak, Canva kullanarak güzel bir görsel oluşturup Grammarly ile bir duyuru metni hazırlayıp Otlas ve Facebook gruplarında duyuruya çıkmanız bir çok geri dönüş almanızı sağlayacaktır. Ancak, çok sayıda başvuran ortak arasında ciddi bir seçim yapmanın projenizin hibe alması için önemini asla aklınızdan çıkartmayın.

Ayrıca, Facebook grubumuzda sorularınıza elimizden geldiğince yanıt vereceğiz. Bize ulaşmaktan çekinmeyin;

Görsel: Pixabay