“SEO için Meta Etiketleri Nasıl Kullanılır?” makalesinde meta etiketleri (meta tags) ve bunların SEO için önemini inceleyeceğiz. Bir önceki makalede alan adı ve SEO ilişkisini incelemiştik. Arama motorlarında ilk sayfalara çıkmak için ilk yapılması gereken uygun alan adı seçimiydi. Sitenizi kurduğunuzu farzederek sitenizin ya da makalelerinizin tanıtımı olan meta etiketleri nasıl oluşturmanız gerektiğini anlatırken amacımız sitenizin arama motorları tarafından anlaşılmasına ve dolayısıyla sizi üst sıralara taşımasına yardım etmek.

AB Gençlik sitesinde sürekli belirtiğimiz gibi SEO becerisi geliştirmek gençlerin geleceği için hayati önemdedir. Böylece, işe girişleri kolaylaşırken girişimcilikleri için de temel bir beceri kazanmış olacaklar.

İçindekiler

SEO için Meta etiketleri (meta tags)

Meta etiketleri (meta tags) sitenizin arama motorlarında, sosyal medyada kısa tanıtımı için sayfanızda gözükmeyen ama yazılımlar tarafından algılanan bilgiler olarak niteleyebiliriz. Bunlar bir <html> dökümanında <head> elementinden sonra yer alması gereken <meta> ile başlayan elementlerdir. Arama motorları bu sayede sizin sayfanızı daha iyi anlar, sıralar ve ön sıralara çıkartılmasına yardımcı olarak organik trafiğinizin artmasını sağlar.

SEO (Search Engine Optimization) ise arama motorlarında daha iyi bir sırada yer almak için sitenizde yapmanız gerekenlerdir.
Meta etiketleri ve SEO uyumu sitenizin sıralamasına etkisi büyük olur.

Öznitelikleri (attributes) ve değerleri nelerdir?

Meta etiketlerin;
charset character_set
content – text
http-equiv – content-security-policy, content-type, default-style, refresh
name – application-name, author, description, generator, keywords, viewport
gibi dört adet öznitelikleri ve bunların aldıkları değerler vardır. Ayrıca, <meta> elementi <html> ‘nin diğer özniteliklerini de desteklemektedir.

SEO için Meta Etiketleri: Önemliler

Meta etiketleri ve SEO uyumu açısından en önemli şey, başlıktır. İkinci en önemli şey açıklama gibi gelebilir ama insanları sizin sitenize çekecek olan sitenizle ilgili ilginç bir öne çıkan görsel (image) olacaktır. Açıklama bundan sonra gelir. Eskiden anahtar kelimeler önemli iken artık neredeyse pek bir önemi kalmamıştır. Sitenizin giriş sayfası için yapıyorsanız Gelişmiş Meta Etiket Üreticisi üreticisi kullanarak Viewport kullanmayı ihmal etmeyin. Bu sabit bir meta tag ama mobil uygulama deneyimini olumlu yönde etkiler.

Eğer blog yazılarınız için ise; Meta etiket üreticileri yerine eklenti kullanmak işinizi çok kolaylaştırır. Biz Yoast SEO eklentisinin ücretsiz sürümünü kullanıyoruz. Tüm bunları kolayca yapmak mümkün.

Başlık (title) nasıl yazılmalı

Birinci anahtar kelime, ikinci anahtar kelime – Marka

Moz sitesi en yararlı kullanımının şu şekilde olması gerektiğini söylüyor.

Odak anahtar kelimenizi belirlemek başlık yazımında büyük öneme sahip. Bu yazı için bunu
“Meta etiketleri ve SEO” olarak belirledik.
Uzmanların başlık yazma konusunda tavsiyeleri birbirinden çok farklı değil.
En önemlisi,
– Odak anahtar kelimeniz başlıkta, kısa adda, metnin içerisinde, alt başlıklarda mutlaka yer alsın
– Her yazı için tek bir başlık yazın
– Rakamlarla başlık uyumludur. “En iyi 20 TV dizisi” örneği gibi.
– En fazla 60 karakter
– Tamamlayıcılar ekleyin.
“… satın al”
“… nasıl yapılır”
“… bul”
“ipuçları”
– En sona tanınan bir markanız varsa onu ekleyin (Yoast Seo bunu otomatik olarak yapıyor)

Başlık html kodunda aşağıdaki gibi gözükecek
<head><title>SEO için Meta Etiketleri Nasıl Kullanılır</title></head>

SEO için Meta Etiketleri: Öne Çıkan Görsel Seçimi

İkinci olarak, öne çıkan görsel geliyor. Aynı şekilde, başlık oluştururken anahtar kelimeleri nasıl öne çıkartıyorsak bunda da alakalı bir görsel tasarlamak gerekir ve başlıkla aynı amaca hizmet eder.
Sonuçta, eğer doğru bir seçim yaparsanız;
– Yazınıza ekleyeceğiniz görsel (image) sitenizin albenisini artırır.
– Kullanıcılarda sitenize tıklama isteği uyandırır
– Geri dönüş oranını yükseltir.

Açıklama (description) nasıl yazılmalı

Her ne kadar Google artık Meta Açıklama ve Meta anahtar kelimelerin sizin arama motorunda sıranızı etkilemeyeceğini söylemiş olsa da Meta açıklama gene de önem arz ediyor.

 • Her şeyden önce, insanlar Meta açıklamanızı okuyarak ikna olurlar
 • En önemlisi, arama motorları tıklanma oranlarını ölçtüğü için üst sıralara çıkmanıza yardımcı olur

160 karakterlik Meta Açıklama için öneriler;

 • Birincisi, odak anahtar kelimeyi ekleyin
 • İkinci olarak, okuyucuya bir değer sunduğunuzu hissettirin
 • Üçüncüsü, harekete geçirici şeyler ekleyin
 • Dördüncü olarak, Meta açıklamanız yazının içeriğine uygun olsun
 • Ayrıca, her bir yazınız için farklı meta açıklama kullanın
 • Konuşma dilinde ama markanın yaklaşımına da uygun olmalı
 • İlk 120 karakter aramalarda gözüküyor, esas mesajı bu 120 karakterde verin
 • Hareketli bir şeyler yazın
 • Eğer bir ürün ise onun özelliklerini yazmak daha iyi olur

SEO için Meta Etiketleri üretenler

Biz Meta Tags ve Gelişmiş Meta Etiket Üreticisi kullanıyoruz. İkincisi, hemen her şeyi kapsadığından onu kullanmak daha yararlı olur. Viewport, sizin herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmadan farklı araçlar kullananların görüntüyü kendi kullandıkları bilgisayarın/telefonun boyutlarına göre ayarlıyor.

Alan adı için meta etiketleri üretiyorsanız HTML kodunu kopyalayıp Tema Seçenekleri, Gelişmiş Ayarlardan

Google Analytics kodununun hemen altına yapıştırabilirsiniz

Makaleleriniz için SEO Eklentileri kullanmanız gerekir.

SEO Eklentileri

İlk olarak, Yoast SEO akla geliyor, bunun ücretsiz sürümünü bile kullansanız Meta Tagları SEO uyumlu hale getirmenize büyük yardımı oluyor. Makalenizi yazarken, Yoast SEO iki ana başlıkta size öneriler sunuyor. Bu sırada, bu başlıklar yeşil ise sorun yok, kırmızı ise düzeltmeniz gerekiyor. Düzeltmek için neler yapmanız gerektiğini aşağıda anlattık.

Okunabilirlik Analizi

İlk önce, makalenizi başlık ve alt başlıklara ayırmanız okuyucunun erişimini kolaylaştıracaktır. Ek olarak, aranılan şey, kolayca bulunuyorsa bu SEO içinde güzel bir şeydir. İkincisi, makalede bulunan başlık ve alt başlıklarla yapılandırmanız ve bu makalede yapıldığı gibi ilgili başlıkları kaydırma çubuğu ile kaydırmak yerine başlıklarınıza ÇAPA (anchor) isimler vererek onlara doğrudan bağlantı verebilirsiniz

Alt başlık dağılımı:

Başarılı bir şekilde yapmanız için yeteri kadar odak anahtar kelimenizi başlıklarda geçirin, ayrıca başlıkların iyi yapılandırılmış olması da SEO’yu olumlu etkileyecektir. Kısaca, bir başlıkta eğer metniniz 300 kelimeyi geçiyorsa alt başlık eklemeniz gerekir. Örnek olarak, aşağıda yapılandırmaya bakabilirsiniz. Bu arada, makalenin başlığı haricinde makalenin içinde H1 etiketini kullanmayın. Her makalenin kesinlikle tek bir H1 başlığı vardır.

H2

H3

H3

H3

H4

H4

H3

H2

H2

H3

H3

Paragraf uzunluğu:

İyi bir paragraf sadece belli bir konunun bir açısı hakkında bilgi verir, eğer başka bir açısını yazacaksanız yeni bir paragraf oluşturun. En önemlisi, paragrafınız onu özetleyen bir cümle ile başlamalıdır. Ek olarak, bir paragrafın uzunluğu 150 kelimeden kısa olmalı (daha çok olursa turuncu uyarı) ve 200 kelimeyi geçerse (kırmızı uyarı) çıkar

Cümle uzunluğu:

Bir cümlenin uzunluğu 20 kelime civarında olmalıdır. Ayrıca, eğer yazınızda bulunan cümlelerin %25’i 20 kelimeden uzun ise onları kısaltmanız tavsiye edilir.

SEO Analizi

Yoast SEO’nun aşağıda belirtiğimiz üzerinde durduğu çeşitli konular var. İşin güzel tarafı bunları nasıl düzeltmeniz gerektiği ile ilgili yazılara İngilizce bağlantı olması. Okunabilirlik analizi ve SEO analizinin yeşile dönmesini sağlayın, aşağıdakilerin hepsi yeşil olsa daha da iyi olur.

Odak anahtar kelime:

Odak Anahtar Kelimeyi seçmek sizin sıralamanızı çok etkileyecektir. Bunun bir kaç yolu var. Yoast SEO‘ya göre;
1 – İnsanların sizin konunuzla ilgili aradıkları odak anahtar kelime(leri) bulun.
Eğer üst sıralarda yer almaya çalışıyor ve çok genel bir anahtar kelimeniz varsa rekabetin yoğun olduğu bir anahtar kelimede şansınızı yükseltmek için bir kaç kelimeden oluşan daha az bilinen kelimeler kullanabilirsiniz.
Bazı ücretsiz kullanılabilen uygulamalar da size yardım edebilir. Bunların Google Keyword Planner başında Google Trends de size anahtar kelimelerin zamana göre popülerlik seviyelerini verdiğinde ilginç bir site. Google Trends içinde %’ler var tıklanma sayısı yok. Bir diğer ilginç site de AnswerToPublic, burada günde iki kere ücretsiz arama yapabiliyorsunuz.

2 – Google kullanarak arayın. Aşağıdaki ekran görüntüsünde meta etiketler yazınca en çok aranan cümleler çıkıyor. Bunu kullanarak da anahtar kelimenizi seçebilirsiniz.

SEO için Meta Etiketleri
SEO için Meta Etiketleri

3 – Paralı uygulamalar almak. Eğer bu işten para kazanan birisi değilseniz bu paralı uygulamaları almanız şart değil. Yukarıda bedava yolları var. Ama eğer illa da paralı alacağım diyorsanız Youst SEO premium ile buna ulaşabilirsiniz.

Giden ve dahili bağlantılar:

Giden bağlantılar: Sizin başka sitelere verebileceğiniz dış bağlantılar (outbond links) ya da başka sitelerden sitenize verilen geri bağlantılar (backlinks) da vardır. Ayrıca kendi sitenizde tutulan kaynaklara da bağlantı vermek (PDF dosyaları gibi) de SEO’da güçlenmenizi sağlar.

Dahili bağlantılar: Kendi sitenizin içindeki başka yazılara verilen bağlantılara (internal links) denir. Önceki bir yazınıza vereceğiniz referans bu iç bağlantıyı karşılar. Arama motorlar, dahili ve geri bağlantıların yoğunluğundan olumlu etkilenerek yazınızın önemli olduğunu düşünür. Ve sizi sıraya koyarken puanınızı yükseltir.

Girişte anahtar kelime, anahtar kelime yoğunluğu ve uzunluğu:

Girişte anahtar kelime: Yazınızın giriş bölümünde odak anahtar kelimeniz bulunmalı, eğer yoksa Youst SEO size uyarı verir. Bu giriş paragrafı insanların ilgisini çekmek için önemli olduğu gibi arama motorları için de önemlidir ve sayfanızın ne ile ilgili olduğunu anlamalarına yardımcı olur. Başarılı bir giriş yazısı, insanlara yazının amacı konusunda bilgi vermelidir.

Anahtar kelime yoğunluğu: Odak anahtar kelimenizin tüm metinde yeteri kadar geçmesi gerekiyor. Metin uzadıkça daha da çok. Yoast SEO bu konuda size uyarılar veriyor. Onu takip etmeniz ve daha çok geçirmeniz gerekebilir. Eğer çok fazla kullanılmışsa bu seferde düşürmeniz gerekir.

Anahtar kelime uzunluğu: Dört kelime ile sınırlandırmak daha iyi, eğer yapamıyorsanız en çok altı kelime, bunun üstü için uyarı alacaksınız (turuncu ve kırmızı)

Daha önce kullanılan anahtar kelime, meta açıklama uzunluğu, meta açıklamasında anahtar kelime:

Daha önce kullanılan anahtar kelime: Kendi yazdıklarınızla yarışmamanız gerekir. Her yazı için bir odak anahtar kelime kullanın ve bunu başka yazılarda kullanmayın.

Meta açıklama uzunluğu: Bunu yukarıda açıkladık, 120 karakterlik kısmı görünüyor ve 160 karaktere kadar yazabilirsiniz.

Meta açıklamasında anahtar kelime: Mutlaka odak anahtar kelimeniz meta açıklamanızda bulunmalı.

Görsel alt nitelikleri, metin uzunluğu, başlık içinde anahtar kelime

Görsel alt nitelikleri: Bir görselin alt yazısı onun ne işe yaradığını açıklamalı. Arama motorları alt yazılı görsellere daha yüksek puan veriyor. Ayrıca görme engelli insanlar ekran okuyucuların bunları okuması sonucu bilgi sahibi oluyorlar.

Metin uzunluğu: Sıralamada öne geçmeniz için metin uzunluğu önemli. Google 1000 kelime ve üstünü yüksek kaliteli yazı olarak değerlendiriyor. Metnin uzunluğu artıkça arama motorunun onu daha iyi anlama imkanı ve anahtar kelimenin kullanışı da artıyor. Bir çok uzmana göre 2000+ hatta 3000 – 4000 kelime civarı olması SEO uyumu açısından daha iyidir.

Başlık içinde anahtar kelime: Başlık, hem anahtar kelimenizde sıralamanızı yükseltmek hem de insanlarda tıklama arzusu uyandırmak gibi amaçlara hizmet etmelidir.

SEO başlık genişliği, Kısa ad içinde anahtar kelime ve alt başlıklarda anahtar kelime:

SEO başlık genişliği: Google, başlığın 600px (karakter değil) sonrasını kesiyor. Bu nedenle 600px sığacak kadar kısa, boş alan bırakmayacak kadar da uzun olmalı. Yoast SEO bu konuda da sizi yönlendirecektir.
Bu yazınınki şu şekilde; SEO için Meta etiketleri nasıl kullanılır

Kısa ad içinde anahtar kelime: Kısa ad denilen şey yazınızın bağlantısıdır. Eğer ayarlarda kalıcı bağlantılar kısmında yazı ismini (tavsiye edilir) seçtiyseniz o zaman başlığınız, Türkçe karakterlerden ve boşluklardan arındırılmış şekli ile yazınızın kısa adı olarak gözükür.
Bu yazının kısa adı şu şekilde;
seo-icin-meta-etiketleri
Bağlantıda ise aşağıdaki gibi gözüküyor;
https://seoaga.com/seo-icin-meta-etiketleri/

Alt başlıklarda anahtar kelime: Altbaşlıklar, odak anahtar kelimenizi ya da benzerini kullanmak, sayfanın ne ile alakalı olduğunu kesin olarak belirtmek için size bir fırsat verir. Yaptıklarınızın işe yaraması için makalenizin anahtar kelimeyle eşleşmesi gerekir. Eğer paragraflarınız hiçbirisi anahtar kelimenizle ilgili değil ise bu büyük bir sorun oluşturur. Kısaca odak anahtar kelimeniz ne ile ilgiliyse mutlaka onunla ilgili bir yazı olması gerekir.

Bir başka dikkat edilmesi gereken şey de, odak anahtar kelimenizi her yerde sık sık kullanmamak. Aşırısı da yararlı değil. Eğer odak anahtar kelimenizi kullanmak o cümlede gerekiyorsa kullanın, aksi takdirde sırf kullanmak için de kullanmayın.

Sonuç

Sonuç olarak, Meta etiketleri üretmek için neler kullanılmanız gerekir? Meta etiketleri ve SEO uyumunu sağlanması, sayfalar (ana sayfa ve diğerleri) ve yazdığınız her yazı için farklı meta etiketleri üretmenizle mümkündür.

 • Sitenizin tanıtımı: Ana sayfa için meta etiket üreticilerini kullanarak yukarıda bahsedildiği gibi Google Analytics kodunun altına yapıştırılmalısınız.
 • Ayrıca, aynı şeyi her yazı ve diğer sayfalar için de yapmalısınız ve bu iş için bizim tavsiyemiz Yoast SEO’nun ücretsiz sürümünü kullanmanız.

Yoast SEO kırmızı ve turuncu uyarılarla düzeltmeniz gereken yerleri düzeltmenizi sağlayarak bir yandan yazınızı SEO uyumlu hale getirirken bir yandan da kendinizi bu konuda geliştirmenizi sağlar.

Görsel: Pixabay