Tic Tac Toe oyunu gençlerle nasıl oynanır sorusunu yanıtlamadan önce klasik oyun hakkında bilgi vermek gerekir. Normalde iki kişiyle oynanan bir oyundur. Ayrıca, bir de bunun Erasmus+ projelerinde takım oyunları kategorisinde kullandığımız gençlerle oynananı var. Bu makalede oldukça keyifli olan bu takım oyunun nasıl oynandığını ve kurallarını anlatacağız. Erasmus+ projelerinde kullandığımız diğer takım oyunları için; Erasmus+ Projesi Nasıl Yazılır kursumuzda bununla ilgili kısma bakabilirsiniz. Takım çalışması kategorisinde diğer makalelerimizi (Doğru Soruyu Sormak ve Motorola Raporları) de okumanızı tavsiye ederiz;

Tic Tac Toe Oyunu – Klasik Oyun ve Kurallar

Oyunda iki farklı sembolden (X ve O) üçer taş vardır. Bu nedenle, üç taş oyunu da denir. Oyun tabelasında dokuz kare vardır. Ve oyuncular sırayla taşlarını tabelaya yerleştirerek oynarlar.

Amaç: Aynı semboldeki üç taşı; dikey, yatay veya çapraz olarak sıraya dizmektir.

Klasik Oyunun Kuralları:
İlk olarak, oyun başlamadan aşağıdaki konulara karar verilir.
– Açılışı kim yapacak.
– Sembol seçimi (x ve o sembolleri arasından)
Daha sonra, oyun başlayınca, açılışı yapan oyuncu taşını dokuz kareden birine koyar. Diğer oyuncu da kendi taşını geriye kalan karelerden birine koyar. Böylece her oyuncu sırayla devam eder. Oyunculardan birisi kendi üç taşını dikey, yatay ya da çapraz dizerse oyunun galibi o olur.
Oyun sonunda 3 aynı sembol arka arkaya sıralanamamış ise oyun beraberedir. Kendi sembolünüzü arka arkaya yerleştirmeyi amaçlarken, rakibinizin üçlü yapmasını engellemeniz gerekir. Aksi taktirde diğer oyuncu kazanacaktır.

Tic Tac Toe Oyunu – Gençlerle Nasıl Oynanır ve Kurallar

Tic Tac Toe oyunu gençlerle nasıl oynanır anlatmadan önce, Erasmus+ projeleri için çok uygun bir takım oyunu olduğunu belirtmek gerekir. Klasik olandan en önemli farkı sırayla oynanMAmasıdır. İçlerinde beş – altı genç olan iki takım halinde oynayabilirsiniz. Tabelada taş ile oynarken bu sefer yere dokuz kare çizilip iki farklı renkte (sarı, lacivert) altı havlu ile oynayabilirsiniz.

Amaç: Aynı klasik oyundaki gibi bu sefer yerdeki dokuz kareden oluşan tabelaya havlularınızı dikey, yatay veya çapraz olarak dizmektir.

Kurallar:
Birinci olarak, klasik oyunda olduğu gibi, oyuna başlamadan;
– Açılışı kim yapacak.
– Sembol seçimi (farklı renklerdeki iki havlu grubundan birisi)
Daha sonra, hakem oyuna başla komutunu verdikten sonra; aynı anda her takım ellerindeki seçtikleri renkteki (tüm takımda aynı renk üç havlu olacak) havlu ile koşarak elli metre ötedeki tabelaya havlularını bırakır ve koşarak çizgide bekleyen takım arkadaşlarına gelir. Çizgiyi geçtikten sonra diğer takım arkadaşı elindeki ikinci havluya tabelaya koşar ve elindeki havluyu uygun gördüğü yere bırakır. Üçüncü takım oyuncuları havluyu bırakan diğer takım arkadaşının gelmesini bekler. O gelmeden hareket etmesi yasaktır. Onlarda üçüncü havluları tabelaya bırakırken kendi renklerindeki bir havluyu alıp geri getirip sıradaki takım arkadaşlarına vermeleri gerekir. Oyun bu şekilde sürer.

Takım oyunculardan birisi kendi renklerindeki üç havluyu; dikey, yatay ya da çapraz dizerse oyunun galibi o takım olur.
Kendi takım havlularınızı arka arkaya yerleştirmeyi amaçlarken, rakip takımın aynı şeyi yapmasını engellemeniz gerekir. Aksi taktirde diğer takım kazanacaktır.

Klasik oyunda hızın bir önemi yok iken gençlerle oynanan bu oyunda takım halinde hem hızlı koşmak hem de hangi havluyu nereye koyacağına, hangisini kaldıracağına hızlı karar vermek gerekiyor. Hızlı olan kazanır.

Erasmus+ Projelerinden bir seçme

L4Y Learning For Youth kurulmadan önce Martı Derneği’nde yaptığımız projelerden derlediklerimiz. İlk olarak, Build Your Team projesi.

Finlandiya – Build Your Team projesi

İkinci olarak, Ürgüp’te yaptığımız Codease projesi;

Ürgüp – Codease projesi

Sonuç

Sonuç olarak, gençleri oynarken çok eğlendiren, Erasmus+ projelerinde kullandığınızda projenizin puanını artırarak hibe almanızı kolaylaştıran bir oyun. Kısaca, yalnızca projelerde değil, takım olmakla ilgili her türlü eğitimde de kullanabilirsiniz.

Eğer sorularınız olursa, Facebook grubumuzda sorabilirsiniz!

Görsel: Pixabay