“Yeni Erasmus+ programı 2021: kısa düşünceler” makalesinde, Erasmus+ değişiklikler, olumlu ve olumsuz yönleri, geleceğe doğru adımlar, ve L4Y Learning For Youth yönümüz hakkında düşünceler var.

Ayrıca, proje yazmayı öğrenmek istiyorsanız şu makalemizi okuyun > Erasmus+ Projesi Yazmak için Bir Rehber

İçerik

Yeni Erasmus+ Programı ile Gelenler
Olumsuzluklar
Yeni Erasmus+ Programı ve AB’nin Planları
KA210 Küçük Ortaklıklarla Gelen Şans
KA220 Artık Daha Anlaşılır
Yeni Erasmus+ Programı: Sonuç

Yeni Erasmus+ Programı ile Gelenler

İlk olarak, en büyük yenilik KA210 olarak hayatımıza giren ve bizim gibi küçük şirketlerin programdan yararlanmasını sağlayacak olan Küçük Ölçekli Ortaklıklar (Small Scale Partnership) oldu. Aslında, bu tür projeleri yazmak son derece kolay, tabi rakiplerin önüne geçmek için AB’nin neler istediğini anlamak hayati önemde. Ayrıca, bu konuda Leagras (İrlanda Ulusal Ajansı) inanılmaz yardımcı oldu. Bu arada, program rehberinde bir çok şey yetersiz kalıyor. Sonuçta, bu işi bilen birilerinden öğrenmek gerekiyor, ve onlar da bu hizmeti severek veriyor. Tabi Jügend Für Europe (Alman Gençlik Ulusal Ajansı) onlar da oldukça aktif olarak bu konuya eğiliyorlar. Ancak o seminerlerin Almanca olması ve bizim Almanca’ya hakim olmamız nedeniyle Leagras öne çıktı. Bu konuyu tek başına incelemek ihtiyaç duyulan bir şey. Yakında bu konuda bir makale yazacağız.

İkinci olarak, bütçeleri büyüten ama oldukça yararlı olan katılımcılara, ve kuruma sağlanan imkanlar. AE1 Gençlik Değişimi projelerini yapmak için ucuz bir yer bulup artan parayla bir şeyler yapmaya çalışıyordunuz. Şu anda tüm katılımcılar için 100 Euro gibi ek bir bütçeniz daha var. 35 katılımcınız varsa 3500 Euro ki bu para bir çok şeyi yapmak için oldukça yeterli. İmkanları kısıtlı yatırımcılar için de 100 Euro’luk bir bütçe var. Bu imkanları kısıtlı gençlerin dahil edilmesinin AB için önemini gösteren bir işaret. Umarız suistimal etmezler.

Üçüncüsü, yatay yönler (horizontal aspects) büyük önem kazandı. Bundan sonra, hangi projeyi yazarsanız yazın şu üç konuyu;
Dahil Etme,
Dijital dönüşüm,
ve Yeşil
aynı anda sağlamanız büyük önem kazanıyor. Nasıl sağlayacağınızı bildiğinizde çok zor değil.

Son olarak, KA220 türü projeler (en zoru) için bazı basitleştirmeler yapılması. Bu da olumlu gözüküyor.

Olumsuzluklar

En büyük olumsuzluk, bütün meslektaşların katılacağı gibi eski çevrim içi formu mum ile aratan yenisi. Sorunları var ve bu bir çok karmaşaya, zaman kaybına neden oldu ve hala düzeltilemedi. AB bu konuda hep yeterli denemeler yapılmadan yola çıkıp bu sıkıntıların yaşanmasına neden oluyor. O konuda biraz daha dikkatli olmaları şart. Aslında önlerinde çok büyük bir zaman vardı. Hataları bir kenara bıraksak bile bu form hiç güzel tasarlanmamış. Eskisini geri istiyoruz.

Ayrıca, program rehberi kesinlikle yetersiz. Ve destekleyici kaynaklar yok. Ancak ulusal ajansların düzenlediği toplantılar var ve bunlara da herkesin ulaşması mümkün değil. Mutlaka, kaynaklarla deslenmesi gerekiyor. Bu da zaman alacak demektir.

Bu arada, kafa karışıklığına neden olan, yeterince açık olmayan ortaklık yapıları ve sınırlamalar. Anladığımız kadar, aynı türde (örneğin, KA220 YOU) projelerden istediğiniz sayıda sunabilirsiniz. Ama hepsinin ortaklık yapısının farklı olmasını istiyorlar. Bu projelerden bir tanesi geçebilir. Ve bu bir sene boyunca yeni bir proje sunamamamıza neden olur. Bu sınırlamayı getirmeleri bir açıdan olumlu (bazı bu işi iyi bilen kurumlar bir çok proje geçirerek tekel oluşturuyordu, ancak başka açıdan da olumsuz. Yeni kurulan bazı kurumların ayakta kalabilmesi için bir kaç projeye sahip olması gerekiyor. Bu sınırlamayla başka işlere yönelmeleri şart.

Yeni Erasmus+ Programı ve AB’nin Planları

AB, yeni programda Covid-19 salgınından oldukça etkilenmiş gözüküyor. Bu nedenle, dijital dönüşüm büyük önem kazandı, ve dolayısıyla L4Y’da. Bir diğer ayrıcalıkla hale gelen kurumlar da yeşil ile ilgili olanlar. Öncelikler bu yöne kayınca artık herkes çevre ve/veya dijital dönüşüm ile ilgili projeler yapıyor.

Avrupa birliği kendi normal gelişimine ek olarak bir daha salgının yarattığı sorunlardan daha az etkilenebilmek için bütün vatandaşlarının dijital dönüşüme katılması için projeler yapmamızı istiyor. Bu noktada da başka büyük sorunlar başlıyor. Dijital kölelik. Ama bu konu çok uzun ve ürkütücü. Ancak tavsiye edebileceğimiz belgesel (the social dilemma) ile daha çok bilgi edinebilirsiniz. AB’nin bu konuda önlem alması uzun sürmez diye umuyoruz.

Yeşil konusu çok önemli. Ama şu belgeseli (SeaSpiracy) herkes izlerse AB’nin bu iş için yeterli olamayacağını. Balık yemekten vazgeçmezsek okyanusları kaybedeceğimizi görecek.

KA210 Küçük Ortaklıklarla Gelen Şans

Bu bizim gibi yeni kurulmuş ve KA2 proje kazanması zor olan kurumlar için büyük bir şans getirdi. 30.000 Euro ve 60.000 Euro’luk iki seçenekli bütçe ile başvurması ve hibe alınması kolay gözüken ama sürekli yararlanamayacağınız bir şans. Bir iki proje geçirince artık siz uygun olmuyorsunuz. Burada kilit nokta deneyimsiz ortaklarla yapmanız gerekiyor. Bunu çok açık belirtmişler ama okunmuyor sanırım ki hala çok deneyimli kurumlarla ortaklıklar sunuluyor ki geçme ihtimali sıfır. Projeniz istediği kadar güzel olsun fark etmez. Bu konuda program rehberinden bir tercüme yapmıştık. Öğrendiğimiz yeni bilgilerle yeni bir makale daha yazacağız.

KA220 Artık Daha Anlaşılır

Aslında yeni KA220 projeleri eski KA20X projelerine yakın, sadece bazı basitleştirmeler var. Burada esas değişiklik bizde oldu. İki önemli ulusal ajans hatta üç bizim KA220 projelerini daha iyi anlamamızı sağladı. Alman Ulusal Ajansı Jügend Für Europe, İrlanda Ulusal Ajansı Leagras, ve Holland Ulusal Ajansı. Nasıl mı?

Irkçılıkla ilgili Asya’lı gençler bizim yerelimizde sorun yaşıyor. Bunu değiştirmek için bir proje yazmayı düşündük. Güzel gençlik kurumları bulduk. Başvurmadan önce Alman uzmanlara bir danışmak istedik. Onların bir formu var, proje hakkında önemli noktaları soruyorlar, yanıt verdik, ve bizimle toplantı istediler. O toplantı değişimin başlangıcı oldu. Alman Ulusal Ajansının ne kadar acımasız olduğunu bilen bilir. Kimsenin gözünün yaşına bakmazlar. Bizim üzerimizden proje sunan İspanyol bir kadın ağlamaklı hale gelmişti, uzman değerlendirme raporunu gönderince. Çok sert çıkıyorlar ama haklılar. Bu toplantıda iki kadın ile Zoom üzerinden görüştük ve projenin uygun olduğunu söylediler ama ortaklık yapısı uygun değil.

Gençlik kurumları ortaklarımız. Ama bu yeterli değil, günlük işleri doğrudan bu olmak zorunda. Irkçılıkla ilgili bir projede ırkçı saldırılara maruz kalan insanların olduğu kurumlara (İnsan Hakları Örgütleri) ihtiyaç var. Bu ders çok iyi oldu. İlk başlarda eş, dost, akraba işini zaten hemen sonlandırmıştık artık bunu bir kademe ileri taşıyoruz. Bir ay uğraştığınız proje uygun olmayan ortak yüzünden boşa gidiyor.

Bize çok faydalı olan Hollanda Ulusal ajansı ile doğrudan bir bağlantımız yok ama onların Impact Tool Alman Ulusal Ajansı’nın bizden doldurmamızı istedikleri formda var. Buna göre doldurun diyor. Onu anlamaya başlayınca her şey değişti. Ve Alman uzmanların istediği de bu. Hayati bilgiler. Bundan sonra kesin en az bir KA220 geçireceğiz.

Leagras bizi değiştiren üçüncü ulusal ajans oldu. Onların dört, beş toplantısı yeni dönemi daha iyi anlamamızı sağladı. Hala bir çok şey yeterince oturmadı ama artık ayakları üzerinde durabilen bir iskelet oluştu.

Yeni Erasmus+ Programı: Sonuç

Sonuç olarak, yeni dönem salgın sıkıntısından sonra oldukça moral düzeltici olarak geldi, olumsuzluklarına alışacağız. Bizim gibi gençlik kurumlarını bir anda herkezin ilgi odağına soktu. Bizim daha çok çalışmamız ve yönümüzü iyi belirlememiz açısından önemli.

SEO becerilerimiz, yaygınlaştırma için hayati önemde, bunu ortaklara anlattıkça bize ilgi daha da artıyor. Hayalini kurduğumuz büyük işleri yapabilmek için çok parayı zor yoldan kazanmamız gerekiyor. Geliştirmemiz gereken başlıklar;
– Etkileşimli döküman yaratmak (i-Docs)
– Hikaye anlatıcılığı
– Escape Room
– NFT

Sizin de bir öneriniz olursa; Facebook grubumuzda paylaşabilirsiniz. Ya da, doğrudan iletişime geçin.

Bu arada, aşağıda bültenimize abone olmayı unutmayın

Görsel: Pixabay