“Yeni WordPress Sürümü: 5.7 ile gelen yeni özellikler” makalesinde, nihayet 9 Mart 2021 tarihinden itibaren kullanıma girmiş olan yeni sürümle ilgili bilgi vereceğiz. Bu seneki üç temel güncellemeden ilki. Bu sürümle birlikte bazı kolaylaştırıcı özellikler geldi. L4Y Learning For Youth olarak şu anda Türkçe ve İngilizce siteler yayınlıyoruz (AB Gençlik, EU Youth, Illuvium Gamer) ve planlama aşamasında olduğumuz bir kaç site daha var. Bu nedenle, bizim için bu yenilikler oldukça önem arz ediyor.

İçindekiler;

Yedek alın

Güncelemeyi yapmadan önce mutlaka yedek almanız gerekir, bu sizi daha sonraki bir çok sıkıntıdan kurtaracaktır. Her şeyden önce, bunu alışkanlık haline getirin ve düzenli olarak sitenizi yedekleyin. Bu daha sonra sizi tahmin edemeyeceğiniz kadar önemli bir zamandan tasarruf ettirecektir.

Yeni WordPress Sürümü: Yeni özellikler

Her şeyden önce, WordPress Esperanza (5.7) ile gelen yeni özellikleri gruplandırmanın okumayı kolaylaştıracağını düşünerek alt başlıklar haline getirdik.

Yönetim

Bu, WordPress yönetici CSS’sini temizlemede daha büyük bir projenin ilk kısmı. Ayrıca, WordPress 5.7’de, CSS’de kullanılan tüm renkler 12 mavi, yeşil, kırmızı ve sarı, 13 gri, saf siyah ve saf beyazdan birine daraltılır.

Renk Paleti

Yeni WordPress Sürümü: Blok Düzenleyicisi

Gutenberg 10.0 ve 10.1 sürümleri 5.7 içinde yer almaktadır. Bu düzenleyici iyileştirilmiştir.
– İlk olarak, ekleyiciden blokları gerçek bir sürükle/bırak özelliği geldi. Daha önce bu zor yollardan yapılabilirken şimdi daha kolay.

– İkinci olarak, liste bloklarının yazı karakter büyüklüklerini düzenleyebiliyorsunuz bu ana değişikliklerden birisi olmasa da gene de güzel bir özellik.
Birincisi, küçük bir liste

  • Küçük boyutlu
  • Küçük boyutlu

İkincisi, daha büyük bir liste yapalım

  • Orta boyutlu
  • Orta boyutlu

Son bir örnek olarak, kocaman bir liste

  • Kocaman
  • Kocaman

– Üçüncü olarak, küçük bir değişikliği, sosyal medya simgelerinde (social icons) yaptılar. Bu simgelerin büyüklüklerini ve geri plan renklerini artık değiştirebiliyoruz.

– Daha sonra, düğmeler (buttons) bloğunu yatay ve dikey olarak kullanabilir ve düğmelerin genişliklerini % olarak ayarlayabilirsiniz.

Birinci örnek, yatay;

İkinci örnek, dikey;

– Bunun yanında, iyileştirilmiş yeniden kullanılabilir blokları (reusable blocks) sayabiliriz. Bu bloklar, sık kullandığınız herhangi bir WordPress bloğunu hızlı bir şekilde kaydetmenize olanak tanır. Ardından, kaydedilmiş bu blokları diğer sayfalarda ve WordPress sitenizdeki gönderilerde hemen yeniden kullanabilirsiniz.

– Başka bir özellik, yarı şeffaf arka plan ve yazı rengi kullanabilmeniz.

Mesela, mavi renkli bir arkaplan

Ya da, yeşil renkli

– Kod bloğunda yazı karakteri büyüklüğünü ayarlama imkanı.

– Bunun yanında, ekranın sağ üst köşesinde yer alan ayarlar menüsü şu anda daha kullanıcı dostu, bunun yanısıra simge yerine yazı kullanma özelliği de eklenmiş.

Simge yerine yazı

– Bir başkası, tam site düzenlemesinde WordPress ana kodunda düzenlemeler yapılıyor, bunu şimdilik görüp kullanamıyorsunuz ancak bittiğinde sadece makalelerde veya sayfalarda değil tüm sitenin düzenlenmesinde blokları kullanabileceksiniz.

– Artık Google yazı tipleri yerine varsayılan olarak sistem yazı tipleri kullanılıyor. Bu Google yazı tiplerinin yüklenme ve güvenlik sorunlarından site sahibini kurtarıyor.

– Son olarak bir manşet bloğu kullanarak tam yükseklikte hizalama (tüm pencereyi doldurma) fırsatı var

İçe/Dışa Aktar

Bazı geliştirmeler yapılmış;
– Gönderi başlığı için dışa aktarmaya özel yeni filtre
– Dışa aktarma dosyalarında her gönderinin son değiştirildiği tarihi ekleyebilme
– Menü öğelerinin içe aktarılmasında verimlilik artışı

Ortam

Artık, varsayılan olarak WordPress, hem genişlik hem de yükseklik belirtildiğinde iframe etiketlerine bir loading = ”lazy” özelliği ekleyecektir. Bu daha önce cache eklentileri ile yapılıyordu ancak bazı çatışmalara neden olduğundan kullanışsızdı. WordPress ana koduna yerleşik bu imkan çatışmalara neden olmuyor.

Yeni WordPress Sürümü: Kullanıcılar

Yönetim panelinde istediğiniz kullanıcıları seçerek toplu olarak onların şifrelerini yenilemelerini sağlayabiliyorsunuz. Seçimi yaptıktan sonra bunu tek bir tuşla yapmanız mümkün.

Uygulamalar (REST, Robots)

REST: Bu sürümde REST API’de birkaç önemli değişiklik yer almaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz

Robots: WordPress 5.7, robots meta etiketi üzerinde merkezi kontrol sağlayan filtre tabanlı bir Robots API sunar. Detaylar için buraya bakabilirsiniz

Güvenlik

Sitenizi http yerine daha güvenli https protokolü ile kullanmaya karar verdiniz diyelim. Ayarlardan bu protokolü değiştirebiliyorsunuz ancak, sorun daha önceden, resim ve diğer dosyalarda bu değişikliğin yapılamıyor olmasındaydı. Şu anda tek tuş ile tüm dosyalarınızı https uzantısı olarak değiştirmek mümkün.

Diğerleri

Özellikle geliştiricileri ilgilendiren bazı çok teknik yenilikler daha var, bunlar için WordPress 5.7 Alan Rehberi‘ne bakabilirsiniz.

Yeni WordPress Sürümü: Sonuç

Sonuç olarak, özellikle blok düzenleyicisinde ve ortamda site verimini artıracak ve daha fazla SEO uyumlu hale getirecek özellikler, bu yıl içinde yapılacak değişikliklerle birlikte daha güvenilir, daha hızlı bir ortamda sitelerimizi yönetmemizi sağlayacak olanaklar sunuyor.

Görsel: Pixabay